Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1209
Ekumeniczna modlitwa o jedność w Rzymskokatolickiej katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi
Udostępnij

W niedzielę Chrztu Pańskiego – drugim dniu ekumenicznej modlitwy o jedność Kościoła w regionie łódzkim – celebrowana była Eucharystia w Rzymskokatolickiej katedrze pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, a homilię wygłosił ksiądz biskup Włodzimierz  Jaworski – ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Witając wszystkich zebranych na liturgii metropolita łódzki zaapelował do zgromadzonych w świątyni łódzkich żaków – gdyż zwyczajowo katedralna Eucharystia o godz. 19:00 jest Mszą akademicką – w Ekumenizmie jest tak, że można napisać najlepsze dokumenty, których potem – jak się okazuje – nikt nie czyta, a w najmniejszym stopniu czytają te dokumenty kolejne pokolenia. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy się wspólnie modlić – jako Chrześcijanie z różnych wyznań – na tej liturgii, której gospodarzami zwykle są studenci. Bardzo serdecznie was witam i wszystkim wam – studentom – kładę na serce, umysł, w pragnienia i emocje – kładę wielką sprawę jedności Chrześcijan. Ufamy – że to do was będzie należeć jeszcze lepszy czas budowania jedności miedzy wyznawcami Chrystusa. – mówił abp Ryś.

W czasie Eucharystii czytania ze Starego i Nowego Testamentu czytali duchowni w Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Po odczytaniu Ewangelii przez diakona homilię wygłosił bp Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

- W chrześcijaństwie był czas dzielenia, rozłamów w wyniku tego mamy Chrześcijan nazywających się Katolikami, Prawosławnymi, Ewangelikami, Starokatolikami, czy Mariawitami. Czas rozłamów był trudnym i bolesnym dla Kościoła. Dla tych, którzy pozostawali w Kościele, jak i dla tych, którzy musieli Go opuścić tworząc nową, bardziej uduchowioną społeczność Chrześcijan. Czas, w którym teraz żyjemy to czas dążeń ekumenicznych, to czas gojenia ran, czas zasypywania dzielących podziałów, pomówień, uprzedzeń, fałszywych oskarżeń, ale to także nie jest łatwy czas. Jest on jednak łagodzony tym, że możemy się wspólnie modlić, rozważać teksty Pisma św., możemy poznawać liturgię poszczególnych Kościołów i budować się wzajemnie w duchu wiary w Chrystusa i wzajemnej chrześcijańskiej miłości. – zauważył kaznodzieja.

Po homilii miało miejsce chrzcielne Wyznanie Wiary, które w Kościele Rzymskokatolickim odmawiane jest w Wigilię Paschalną. Następnie w modlitwie powszechnej prośby zanoszone były przez poszczególnych duchownych Kościołów Chrześcijańskich ziemi łódzkiej.

Wyjątkową chwilą dzisiejszej Eucharystii była Modlitwa Pańska – odmawiana przez wszystkich duchownych i wiernych świeckich oraz moment przekazania znaku pokoju.

W tym roku Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim odbywają się w dniach 7 – 20 stycznia pod hasłem: „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” Iz. 1.17.

Udostępnij
Galeria zdjęć