Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 629
Abp Ryś: w Twoje ręce składamy życie tych, którzy tu zginęli
Udostępnij

W 78. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej masakry, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku.

W uroczystościach obok przedstawicieli władz miasta, województwa, wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców Łodzi udział wzięli także przedstawiciele kościołów i zawiązków wyznaniowych.

Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i Rady Miejskiej modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili duchowni – Ks. Abp Grzegorz Ryś z Kościoła Rzymskokatolickiego , Ks. Bp Włodzimierz M. Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Biskup Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz pastor Leszek Wakuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

„Stoimy dziś Boże w pokorze, w uniżeniu, świadomi zła, które się tu dokonało, zła, które było buntem przeciwko Tobie. W Twoje ręce składamy życie tych, którzy tu zginęli. Ty jesteś Panem życia i nie możemy dla nich znaleźć bezpieczniejszego miejsca. W Twoje ręce składamy także nasze umysły i serca. Prosimy byś za każdym razem kiedy tu przychodzimy nawracał nas. Byś nas czynił lepszymi ludźmi, którzy mają w sobie dość nadziej i odpowiedzialności, by tworzyć lepszy świat”- mówił w swojej modlitwie Metropolita Łódzki.

Na terenie dawnego więzienia znajduje się sarkofag, w którym zostały zgromadzone bezimienne prochy tych, którzy spłonęli w murach więzienia podpalonego przez Niemców. Na sarkofagu, który jest sercem całego kompleksu więziennego wyryto słowa: „Tu spoczywają zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień. Żyjemy tylko w waszej pamięci. Niechaj śmierć tak nie ludzka nie powtórzy się.”

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przy sarkofagu z prochami pomordowanych.

Udostępnij