Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 448
Abp Ryś: nikt nie uczy przeżywania Eucharystii lepiej niż męczennicy
Udostępnij

„Te relikwie będą was tu wołać. Barbara będzie stawać przed wami i pytać się: czy Eucharystia jest dla was ważna? Macie w sobie pragnienie przyjmowania Komunii Świętej? To jest to, czego ona uczy”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Eucharystii sprawowanej w parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie.

W przededniu wspomnienia św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy. Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Bińków przewodniczył Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Na początku Eucharystii wszystkich wiernych przywitał proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Kazimierz Magdziak. „Od samego początku erygowania parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie wspólnota ta czci św. Barbarę przyzywając jej wstawiennictwa. Górnicy i ich rodziny obdarzając tę postać wielkim szacunkiem, a najlepszym tego dowodem jest dzień wspomnienia św. Barbary i sposób w jaki jest przeżywany”- mówił duchowny.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup wskazując na św. Barbarę podkreślał, że jest ona wyśmienitym nauczycielem przeżywania Eucharystii. „Św. Barbara nosiła w sobie głębokie pragnienie przyjmowania Komunii Świętej. Miała w sobie głębokie pragnienie, aby nie umrzeć bez Eucharystii. Potrzebuje w konfrontacji ze śmiercią potrzebuje tego, co nazywamy w kościele wiatykiem. Takie pragnienie ma w sobie ktoś, kto na co dzień żyje Komunią Święta. Barbara uczy nas tego pragnienia”- mówił Metropolita Łódzki.

„Te relikwie będą was tu wołać. Barbara będzie stawać przed wami i pytać się: czy Eucharystia jest dla was ważna? Macie w sobie pragnienie przyjmowania Komunii Świętej? To jest to, czego ona uczy”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie homilii duchowny podkreślał, że męczennicy uczą nas jak przeżywać Eucharystię. „Być z Bogiem w takiej relacji, żeby na Jego słowo odpowiadać swoim, na Jego ciało oddawać własne, a jeśli trzeba, na Jego krew oddać własną. Tego uczą nas męczennicy. Przynieśliście sobie ten znak tu. Kilkanaście lat staraliście się o te relikwie. Teraz poddajcie się temu, co ten znak do was mówi.”

Po błogosławieństwie relikwie św. Barbary zostały przeniesione do kaplicy znajdującej się w prawej nawie Świątyni. Tam została odmówiona modlitwa przez Księdza Arcybiskupa. Po liturgii w uroczystej defiladzie prowadzonej przez orkiestrę górniczą uczestnicy liturgii przeszli ulicami Bełchatowa na dalszą część wspólnego świętowania.

Na terenie centralnej Polski znajduje się  Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców. Wydobycie węgla na pierwszym – jak się szacuje -  skończy się w 2020 roku, a na drugim w 2040.

Udostępnij
Galeria zdjęć