Autor: ks. dr Sławomir Sosnowski
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Evangelii gaudium: Wokół eklezjologii Franciszka

Kościół w Polsce przeżywa czas gwałtownych przemian, które przez wielu katolików, w tym księży i teologów, postrzegane są jako upadek albo nawet klęska. Taka ocena rodzi albo zwątpienie i w efekcie rezygnację albo desperackie działania duszpasterskie.

Na wydarzenia w Kościele trzeba patrzeć z perspektywy teologicznej. Ecclesia semper reformanda. Kościół zawsze potrzebuje odnowy, nie może więc ustawać w wysiłku zrozumienia siebie samego. Bez tego wysiłku nie jest bowiem możliwe wypełnianie misji, dla której Jezus Chrystus założył Kościół – głoszenia Ewangelii całemu światu. Ten wysiłek, refleksję teologiczną o Kościele, podejmuje również papież Franciszek.

W trakcie kolejnej konferencji z cyklu Evangelii gaudium chcemy podążyć za papieską myślą o Kościele. Jest ona zakorzeniona w Tradycji, jest rozwinięciem eklezjologii soboru watykańskiego II, jest całkowicie aktualna.

Mamy nadzieję, że studium nauczania Franciszka pomoże nam lepiej zrozumieć naszą sytuację i da impulsy, by kontynuować wypełnianie misji Kościoła.

Konferencja skierowana jest do teologów i wszystkich zainteresowanych naukowo tematem Kościoła w dzisiejszym świecie.

Konferencja odbędzie się 17 listopada 2022 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Wstęp wolny.

Informacje szczegółowe: www.wsd.lodz.pl/evangeliigaudium

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa
z cyklu Evangelii gaudium:
Wokół eklezjologii Franciszka
17 listopada 2022, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi

I sesja: Wokół Drogi Synodalnej w Niemczech - godz. 9:00
prowadzi: ks. prof. dr hab. Jan Słomka (WTL UŚ; WSD Łódź)
ks. prof. dr hab. Andrzej Perzyński (WT UKSW; WSD Łódź), Odnowa Kościoła w świetle dokumentów Drogi Synodalnej w Niemczech
ks. dr hab. prof. UŚ Jacek Kempa (WTL UŚ), Droga synodalna w Niemczech: Teologiczny obraz kapłaństwa
dyskusja panelowa: prelegenci, głosy z sali
przerwa na kawę

II sesja: Tematy eklezjologii Franciszka – 11:30
prowadzi: dr hab. Marek Kita (WSD Łódź)
ks. dr hab. prof. UKSW Przemysław Artemiuk (WT UKSW), „Nowe” znamiona Kościoła według Franciszka
ks. dr hab. Rafał Kowalski (PWT Wrocław), Inkluzywność w nauczaniu kościelnym – dyrektywa, postulat czy utopia?
ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej (WT UO; AL UW), Eklezjologia inkluzywna według Franciszka
dr Michał Zborowski, Eklezjotwórcza rola kerygmatu w nauczaniu papieża Franciszka

dyskusja
13:30 – obiad

III sesja: Kościół dzisiaj - 14:30
prowadzi: ks. dr Sławomir Sosnowski (WSD Łódź)
ks. dr hab. prof. KUL Sławomir Pawłowski (WT KUL), Ecclesia semper reformanda – pochodzenie formuły i kilka przykładów refleksji teologicznej
ks. dr Grzegorz Wąchol (WT UPJPII), Kryzys wiary czy naturalny etap rozwoju Kościoła?
ks. mgr lic. Karol Godlewski (WT KUL), Autorytet osoby a autorytet urzędu

dyskusja