Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 760
Abp Ryś w VI Dzień Ubogich: patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, aby nas wszystkich uczynić wolnymi
Udostępnij

- W ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Już po raz szósty archidiecezja łódzka włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 13 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.

Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze o godz. 12:30 przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, a uczestniczyli w niej podopieczni różnych instytucji charytatywnych Archidiecezji oraz ci, którzy z potrzeby serca przybyli do świątyni, aby modlić się za potrzebujących i ubogich miasta Łodzi oraz tych, którzy im posługują.

Zobaczcie do jakiej refleksji nas Jezus zaprasza – apelował w swojej homilii abp Grzegorz - budujecie świątynię, a ona leży w gruzach. Szukacie pokoju - macie wojny. Budujecie domy, a przychodzą trzęsienia ziemi. Produkuje się żywności, spieracie się o zdrową żywność, a macie setki milionów ludzi głodujących. Ludzie wołają wolność, wolność, wolność, a Jezus mówi: przygotujcie się na  prześladowania religijne. Ile razy tak jest – przekonali się o tym sami chrześcijanie, że choć stawali w pierwszych szeregach walki o wolność, a potem są pierwszymi ciemiężonymi. Czy to wszystko ma jakiś sens? Czy ta ludzka działalność ma jakiś cel? – pytał metropolita łódzki.

- Na te niedzielę ubogich Pan Jezus nam pokazuje nam w swojej Ewangelii wszystkie możliwe deficyty. Jaka jest odpowiedź? Papież Franciszek mówi, że odpowiedzią jest sam Jezus Chrystus ubogi. Każda inna odpędź jest niewystarczająca. Oczywiście, możemy postawić przy katedrze namioty. Możemy i powinniśmy się cieszyć Zupą na Pietrynie, możemy wszyscy przynieść wypełnione po brzegi tytki - to wszystko możemy zrobić ale…  to wszystko, to jest doraźna reakcja na krzyczące w tej chwili zło i krzyczący w tej chwili brak. Żeby było jasne – każda z tych reakcji doraźnych jest ważna i cudowna, i niezwykli są ludzie, którzy za nią stoją, ale odpowiedzią na szaleństwo świata, na szaleństwo wojny, szaleństwo głodu i prześladowań jest Chrystus ubogi. Jezus Chrystus ubogi! – tłumaczył kaznodzieja.

Przytaczając słowa Ojca Świętego Franciszka z orędzia na VI ŚDU łódzki pasterz powiedział - jest ubóstwo, które zabija i jest ubóstwo, które wyzwala. Papież sam sobie zdaje sprawę z prowokacji jaka się znajduje w tych słowach. Nigdy by sam się nie zdecydował napisać takich słów, gdyby nie Osoba Jezusa, i gdyby nie ludzie, którzy przez wieki potwierdzili to swoim sposobem życia.  – podkreślił metropolita Łódzki.

Kończąc hierarcha dodał - w ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego, ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń. – zakończył. Po komunii Abp Ryś udzielił specjalnego błogosławieństwa wolontariuszom, którzy po Mszy Świętej wyszli na ulice miasta Łodzi, aby podzielić się z mieszkańcami chlebem.

Zobacz także: Orędzie Ojca Świętego na VI Światowy Dzień Ubogich

Obok katedry znajdowały się stoiska przygotowane przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, oraz Zupy na Pietrynie. Każdy mógł tam otrzymać zupę, gorąca herbatę i ciasto.

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele Powszechnym w 2017 roku.

Udostępnij
Galeria zdjęć