Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 992
Abp Ryś: obudź się do decyzji | I Niedziela Adwentu
Udostępnij

W I Niedzielę Adwentu w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu ośmiu dorosłych, którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.

Uroczystemu rozpoczęciu Katechumenatu przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, który w drzwiach Świątyni przywitał kandydatów do chrztu pytając ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż – znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.

W rozważaniach do Słowa Bożego Metropolita Łódzki przytoczył postać św. Augustyna, który odmienił swoje życie pod wpływem jednego zdania przeczytanego z Pisma Świętego. „Słowo dziś do nas mówi: obudź się do decyzji. Do decyzji na to, aby pozwolić Słowu Boga robić w twoim życiu cuda. Decyzja ostatecznie jest na to, aby odsłonić się na działanie Boga, aby wreszcie powiedzieć mu: tak, chcę. Obudźcie się. Wydaje nam się, że żyjemy wiarą i miłością do Chrystusa, a tak naprawdę nam się to śni”- mówił duchowny.

Po homilii katechumeni otrzymali Ewangelię, aby lepiej poznali i wiernie naśladowali Jezusa Chrystusa. Następnie, przeszli do tylnej części katedry, ponieważ nie mogą jeszcze w pełni uczestniczyć w Eucharystii.

Następnie odwołując się do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa przypomniał, że nieochrzczeni po zakończeniu liturgii słowa wychodzili ze świątyni, gdyż nie byli jeszcze gotowi do uczestnictwa w Uczcie Eucharystycznej. W myśl tej wielowiekowej tradycji katechumeni, którzy dotąd siedzieli w pierwszym rzędzie w katedrze, wyszli ze świątyni.

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej dorosłych składa się z trzech etapów. Do każdego z nich katechumeni przygotowują się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Zakończenie tego kilkumiesięcznego katechumenatu będzie miało miejsce w Wigilię Paschalną.

 

Udostępnij