Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1930
Nagrody Papieża Franciszka rozdane!
Udostępnij

- Bardzo, bardzo wam dziękuję – jesteście cudownymi ludźmi! Jutro będę się widział z Ojcem Świętym i powiem Mu – już po raz drugi – o gali Papieża Franciszka, tak jak opowiadałem poprzednim razem. Jestem przekonany, że się Ojciec Święty ucieszy i udzieli wam błogosławieństwa na to wszystko co robicie. – mówi abp Ryś.

Już po raz drugi w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym MONOPOLIS odbyła się uroczysta gala Nagrody Papieża Franciszka, w której udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.

zobacz także: Gala Nagrody Papieża Franciszka w Łodzi - 2021

Jak zauważa pomysłodawca nagrody – chodzi tutaj o trzy wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który ubiega się o tę Nagrodę powinien już  na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

W tym roku Nagrodę przyznano 137 uczniom w dwu kategoriach, działalność: charytatywna i ewangelizacyjna .

  • Medal brązowy otrzymali uczniowie:

szkoły podstawowe – 46
szkoły średnie – 66

  • Medal srebrny otrzymali uczniowie:

szkoły podstawowe – 3
szkoły średnie - 22

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty działalności młodych ludzi, które zostały przedstawione do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono brązowy medal.

Medal, który otrzymali laureaci nagrody na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”

- Dziś moja radość wzrosła kilkukrotnie, dlatego że: po pierwsze -  mam takie wrażenie, że dużo łatwiej jest wam dobro robić, niż o nim mówić – co jest bezcenne. Głównie swój trud, swoją miłość, przekładacie w czyn, a nie w gadanie o tym. Po drugie, dobrze jest się spotkać w takiej dużej grupie, żeby odkryć jak różne oblicza może mieć wolontariat, aktywność, a w języku chrześcijańskim miłosierdzie! Słuchacie się nawzajem i możecie pomyśleć – jeszcze my też możemy coś takiego zrobić! Ta różnorodność pomocy, którą świadczycie dowodzi tego, że miłosierdzie ma bardzo wiele twarzy. Bardzo, bardzo wam dziękuję – jesteście cudownymi ludźmi! Jutro będę się widział z Ojcem Świętym i powiem Mu – już po raz drugi – o gali Papieża Franciszka, tak jak opowiadałem poprzednim razem. Jestem przekonany, że się Ojciec Święty ucieszy i udzieli wam błogosławieństwa na to wszystko co robicie. -  mówił abp Grzegorz Ryś.

O Nagrodę Papieża Franciszka może ubiegać się każdy uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, którego działalność wolontaryjna będzie dotyczyła jednego z trzech obszarów: charytatywnego, ekumenicznego lub ewangelizacyjnego.

Podczas Gali metropolita zachęcił młodych do udziału w kolejnej edycji projektu Nagrody Papieża Franciszka i wskazał na ekumenizm jako obszar, który dobrze znany jest w wielokulturowej Łodzi. Arcybiskup Grzegorz poinformował również, że sam osobiście zaprosił Braci z Taize do Łodzi i zachęcał ich, aby to właśnie w naszym mieście zorganizowano jedno z corocznych ekumenicznych spotkań młodych Taize, które odbywa się pod koniec roku w jednym z państw Europejskich.

zobacz także: Nagroda Papieża Franciszka – co, gdzie, kiedy, dla kogo?

W tym roku Galę uświetnił  Robert Cudzich z zespołem, który zaprezentował kilka utworów ze swojej najnowszej płyty „będę szedł”.

Udostępnij
Galeria zdjęć