Nagroda Papieża Franciszka – co, gdzie, kiedy, dla kogo?

4 października tj. we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś  ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która będzie przyznawana młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka. – Chodzi tutaj o wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który będzie chciał się ubiegać o tę Nagrodę powinien już  na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

Nagroda będzie przyznawana na trzech poziomach – w szkole podstawowej i średniej (klasy I – III) będzie to nagroda złota, srebrna i brązowa oraz dla klas IV szkoły średniej – będzie to Pierścień Rybaka.

Każdy może ubiegać się o papieską Nagrodę gdyż - wartości, które reprezentuje Papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. – zaznacza abp Ryś.

Nagroda Papieża Franciszka, to konkretne działanie, jakie łódzki pasterz kieruje w stronę Młodych Archidiecezji Łódzkiej, chcąc ich zaangażować w życie Kościoła oraz uświadomić im, że także oni odpowiedzialni są za ten Kościół.

O stronie praktycznej dotyczącej zgłoszeń do Nagrody Papieża Franciszka opowiada ks. dr Marcin Wojtasik – przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Archidiecezji Łódzkiej.

Katecheta Paweł Pietrala - uczący w III Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi - opowiada o zgłoszeniu swoich uczniów do Nagrody Papieża Franciszka.

Zgłoszenia uczniów do tego konkursu proszę dokonać na specjalnym formularzu. Link do zapisu, regulamin jak i zgoda na przetwarzanie danych znajdują się poniżej.