Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Wiara to jest spotkanie z Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie | konsekracja ołtarza w Świnach

W pierwszą sobotę października Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś sprawował Eucharystię w parafii Św. Jana Chrzciciela w Świnach z okazji 75- lecia parafii. Podczas Mszy Św. Metropolita Łódzki dokonał konsekracji ołtarza.

Na początku Mszy Św. Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że parafia z definicji jest wspólnotą, która sprawuje Eucharystię. „Byście mogli sprawować tę Eucharystię potrzebujecie tego ołtarza więc z wielką radością będę ten ołtarz konsekrował i proszę was, abyście uważnie uczestniczyli w tej Liturgii, bo jest ona pełna pięknych znaków”- mówił Abp Ryś.

W swojej homilii Metropolita Łódzki mówił o postawie sługi nieużytecznego, który jak wykona swoje zadania zostaje wydalony. Wskazywał na Pana Jezusa, który kierował się taką postawą. „Jak chcecie mieć taką postawę, to oznacza, że chcecie tworzyć tę parafię. To znaczy, że chcecie być dla siebie nawzajem i sobie posługiwać w duchu kompletnej bezinteresowności i nie podkreślaniu swoich zasług. Tym którzy tak chcą Pan Jezus mówi, że im się to spełni. Pan Jezus mówi, że jeśli będziemy mieli wiarę jak ziarnko gorczycy to to co niemożliwe stanie się dla was możliwe. To nie jest wymaganie, ale to jest obietnica”- mówił Abp Ryś.

Dalej duchowny mówił o tym czy jest wiara. „Wiara to jest spotkanie z Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie. Pan Jezus pyta nas czy wystarczy nam tego spotkania nawet jak on będzie jak ziarnko gorczycy. Nie mówi, abyś modlił się cały dzień to wtedy w twoim życiu będą się działy niesamowite rzeczy. Jezus mówi: obyś miał modlitwę jak ziarnko gorczycy. Budzisz się rano to zrób znak krzyża. Podziękuj Bogu za tę noc i zaproś Go w ten dzień, który się zaczyna. Ile na to potrzeba czasu? Minutę, dwie? Jest jak ziarnko gorczycy. Jezus nie mówi, abyś siedział cały dzień i czytał Biblię, ale mówi, abyś spotkał się z Nim przy tym słowie. Jak długo? Tyle ile jest zobrazowane tym ziarnkiem gorczycy. Przeczytaj pięć wersetów. Nie musisz nauczyć się tego na pamięć. To nie wtedy kiedy nauczysz się Biblii na pamięć zaczną dziać się cuda, tylko wtedy kiedy zacząłeś ją czytać”- podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Po homilii Metropolita Łódzki namaścił ołtarz olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Na poświęconym ołtarzu Ksiądz Arcybiskup spalił kadzidło. Wznoszący się ku górze dym kadzidła oznacza modlitwy, które w tym miejscu są zanoszone do nieba. Ołtarz nakryto białym obrusem, ponieważ jest stołem Wieczerzy Pańskiej.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele parafian, a także proboszcz podziękowali Abp. Grzegorzowi Rysiowi za przewodniczenie w dzisiejszej, tak ważnej dla parafian w Świnach, uroczystości.