Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1413
Abp Ryś: uczmy się od Faustyny maleńkości | święto św. Faustyny Kowalskiej
Udostępnij

O maleńkości na wzór św. Faustyny mówił w parafii św. Faustyny w Łodzi Metropolita Łódzki.

W środowy wieczór 5 października br. w parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, Mszy św. koncelebrowanej ku czci Patronki Łodzi, przewodniczył i kazanie wygłosił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Na Mszy św. był obecny także Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, a także Ksiądz Biskup Witalij Skomarowski z Ukrainy (Diecezja Łucka), a także Biskupi pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej: Biskup Ireneusz Pękalski i Biskup Marek Marczak, a także duchowni Archidiecezji Łódzkiej, siostry zakonne i licznie przybyli wierni.

W świątyni wzniesionej przez łodzian w pobliżu Parku Wenecja – gdzie jak podają przekazy Dziennika Helena Kowalska miała widzenie cierpiącego Jezusa – wszystkich przybyłych przywitał ks. Potakowski- proboszcz parafii św. Faustyny w Łodzi. We wprowadzeniu wskazywał na tradycję procesji z relikwiami świętych, która od wieków jest w Polsce popularna. Duchowny przypomniał także, że uroczysta Msza Św. sprawowana w intencji miasta miała miejsce 5 października 2004 roku we wspomnienie Św. Faustyny.

Metropolita Łódzki odwołując się do Ewangelii wskazywał na to, że potrzeba nam, abyśmy przyjęli postawę maluczkich, tak jak św. Faustyna. Mówił także o tym, że Pan Jezus często ukazywał się św. Faustynie jako dziecko. „Św. Faustyna pytała Pana dlaczego ukazuje się jej w tej postaci. Pan Jezus odpowiada jej: chcę cię nauczyć dziecięctwa Bożego. Chcę, abyś była bardzo mała”- mówił duchowny.

Po zakończeniu liturgii w uroczystej procesji relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia zostały przeniesione ulicą Piotrkowską do katedry św. Stanisława Kostki.  Podczas procesji wierni wysłuchali fragmentów dzienniczka oraz wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W Archikatedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup odnowił akt zawierzenia Kościoła Łódzkiego Bożemu Miłosierdziu. Droga, którą co roku pokonują wierni idąc za relikwiami patronki Łodzi, jest tą samą, którą przed laty przeszła Helena Kowalska, idąc z parku Wenecja do łódzkiej katedry.

Święta Faustyna Kowalska od 13 lipca 2005 roku jest patronką Łodzi. Apostołka Bożego Miłosierdzia jest zaliczana do grona wybitnych mistyków Kościoła. Przyszła na świat jako trzecie z dziesięciorga dzieci w biednej i pobożnej rodzinie we wsi Głogowiec. Już jako dziecko była pracowita, posłuszna i dużo się modliła. To w Łodzi rozpoczęła się jej droga do świętości.

Udostępnij
Galeria zdjęć