Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1451
Abp Ryś:  Dom Samotnej Matki jest propozycją, którą Pan Bóg ratuje nas od głupoty!
Udostępnij

- Dom Samotnej Matki jest jedną z tych wielkich propozycji, którą Pan Bóg nam daje, żeby nas ratować od głupoty – tej naszej własnej, osobistej, głupoty i ciasnoty, że szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma, a możemy być tam, gdzie Pan przygotował dla nas dobre czyny, byśmy je pełnili. – mówił abp Ryś.

Od trzydziestu lat w Łodzi znajduje się dom, w którym pomoc, wsparcie materialne i duchowe, a przede wszystkim dach nad głową mogą znaleźć kobiety z małymi dziećmi, które znalazły się w trudnej, a częstokroć dramatycznej sytuacji życiowej.

W tych dniach Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi świętuje swój jubileusz 30-lecia powstania. Z tej okazji dziś w południe, w archikatedrze św. Stanisława Kostki dziękowano Bogu i ludziom za lata wsparcia i pomocy udzielanej mamom i ich pociechom.

- Miłosierdzie jest imieniem Boga. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas dziękczynnej Eucharystii w katedrze łódzkiej. - Chrystus z zera, z nicości wyprowadza nowe stworzenie. To jest miłosierdzie! To jest prawda tego domu. O tej prawdzie mogłyby powiedzieć kobiety, które w tym domu żyły i żyją. Najwięcej pewnie, by powiedział te kobiety, które ten dom opuściły zaczynając kompletnie nowe życie, jakby zostały  na nowo stworzone, jakby zostały wskrzeszone ze śmierci, która się wzięła z przemocy, z agresji wobec nich, z zostawienia, z samotności. – zauważył metropolita łódzki.

- Pomóc komuś kto znalazł się w trudnej sytuacji, to na pewno nie znaczy udzielić mu tylko doraźnej pomocy, tylko otworzyć na wielkie Miłosierdzie Boga, który ma moc stwarzać – wyprowadzać - życie z niczego, wskrzeszać życie ze śmierci. To jest wyłącznie kompetencja Pana Boga i Jego dzieło! – tłumaczył kaznodzieja.

- Dom Samotnej Matki jest jedną z tych wielkich propozycji, którą Pan Bóg nam daje, żeby nas ratować od głupoty – tej naszej własnej, osobistej, głupoty i ciasnoty, że szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma, a możemy być tam, gdzie Pan przygotował dla nas dobre czyny, byśmy je pełnili. – zakończył abp Ryś.

Pod koniec Mszy świętej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wręczył Złote Krzyże - najwyższe odznaczenia przyznawane osobom święckim w Archidiecezji Łódzkiej - trzem osobom zaangażowanym w dzielność Domu Samotnej Matki.

Złoty Krzyż otrzymały następujące osoby:

  • mgr Franciszka Kaproń – pierwsza Siostra dyrektor Domu Samotnej Matki od 1992 roku do 2011 roku, czyli w czasie jego lokalizacji przy ul. Nowe Sady 17
  • Pani Anna Krawczyk – położna Domu Samotnej Matki od początku jego istnienia
  • Pani Marzena Lissewska - księgowa Domu Samotnej Matki od początku jego istnienia

Złoty i Srebrny Krzyż Archidiecezji Łódzkiej został ustanowiony 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej.

Po liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się uroczysta gala, w czasie której wręczono statuetki i podziękowania tym, którzy przez lata pomagali i wspierali działalność Domu Samotnej Matki w Łodzi.

zobacz także: #DiecezjaŁódzka we wspomnieniach Abp Ziółka o o mecenas Marii Sawickiej #25

Przez 30 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazło ponad półtora tysiąca mam, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomagały w tym czasie w wychowaniu  dzieci, które wraz z matkami mieszkały w Domach prowadzonych przez Siostry. To dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego

Z oferty pomocy w Domu Samotnej Matki mogą korzystać matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, mieszkanki Łodzi i województwa łódzkiego. Istotne znaczenie ma posiadanie ostatniego stałego miejsca zameldowania w Łodzi lub na terenie województwa łódzkiego.

DOM SAMOTNEJ MATKI IM. STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ

93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a, tel. 42 688-18-49
e-mail: [email protected]; [email protected]
Nr konta Domu: I Oddział PKO BP w Łodzi Nr 34 1020 3352 0000 1302 0089 9971
Dyrektor: s. Magdalena (Agnieszka) Krawczyk antonianka tel. 509 192 948

Udostępnij
Galeria zdjęć