Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 607
Abp Ryś do studentów i profesorów: życzę doświadczenia siły prawdy, siły wierności i wolności!
Udostępnij

- Bardzo wszystkim życzę doświadczenia siły prawdy, siły wierności i wolności. Niech się to Słowo na wszystkich - jak tu jesteśmy - spełnia. – mówił abp Grzegorz.

W kościele akademickim Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim uroczystą Eucharystią zainaugurowano nowy rok akademicki na piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas liturgii w czasie której zawierzano Bogu - przez wstawiennictwo Matki Bożej Śnieżnej - całą społeczność akademicką metropolita łódzki życzył profesorom i studentom byście - zapatrzyli się na początku tego roku akademickiego na św. Pawła w więzieniu, który potrafił więzienie zamienić w szkołę. Paweł sam będąc w kajdanach dalej był uczniem Jezusa Chrystusa i dalej zbierał -  gromadził – przy sobie ludzi mając poczucie wielkiego sensu tego, co robi. Apostoł, który przez lata marzył, żeby dotrzeć do Rzymu i tam głosić Jezusa Chrystusa dotarł do Rzymu w kajdanach i mógł głosić naukę 2-3 ludziom, którzy go odwiedzali. To jest to poczucie siły Słowa Prawdy, które jest nieskrępowane, mocne i wierne.- podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Nawiązując do Ewangelii o dziesięciu trędowatych łódzki pasterz apelował - jeśli nie ruszysz w tę drogę, do której cię prawda odsyła, to nie zobaczysz, że jest mocna, nie zobaczysz, że jest wierna, nie zobaczysz, że jest wolna. Będziesz o tym wiedział w teorii,  ale to Słowo się na tobie nie spełni, na tobie się nie objawi. Prawdy nie poznaje się wyłącznie jako teoretycznej koncepcji. Potrzeba się poddać tej sile prawdy, która uruchamia, posłała – nie jest wyłącznie projektem, ale staje się sposobem życia.- zakończył hierarcha.

Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim – kościół akademicki mieszczący się w Piotrkowie Trybunalskim, należący dawniej do zespołu klasztornego dominikanek został wzniesiony w 1673 roku. Po opuszczeniu przez siostry kompleksu klasztornego i kościoła w latach 60. XIX wielu świątynia nadal jest nazywana potocznie Kościołem Panien. Współcześnie świątynia ma status kościoła rektoralnego w parafii św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim. Spełnia także rolę kościoła akademickiego i centrum wydarzeń kulturalnych.

Udostępnij