Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1860
Abp Grzegorz Ryś o ekumenicznym spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie
Udostępnij

W miniony czwartek metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wraz z nieliczną, ekumeniczną, delegacją osób świeckich i duchownych różnych Kościołów wziął udział w prywatnym spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizatorem spotkania był Giovanni Traettino - pastor jednego z wolnych Kościołów we Włoszech.

Jak podkreśla abp Ryś – było to dwugodzinne spotkanie, w czasie którego Ojciec Święty odpowiadał na pytania, które stawiali mu zaproszeni goście.

Metropolita łódzki dzieląc się refleksją po spotkaniu z Ojcem Świętym powiedział między innymi: Ojciec Święty Franciszek wskazał na – Ekumenizm, który tworzy rodzaj sakramentu braterstwa chrześcijan. Natomiast sakrament braterstwa Franciszek przeciwstawił odruchom prozelityzmu -  bracia wędrują razem, nie kradnąc sobie nawzajem członków swoich Kościołów. Prozelityzm – nazwał Papież – trucizną ewangelizacji. Trucizna sięga bardzo daleko – bo w tendencji prozelitycznej – nam się wydaje, że my nawracamy ludzi – tu jest największy problem – że ja jestem sprawcą czyjegoś nawrócenia.  - relacjonował abp Ryś.

- Jeśli Kościoły idą razem do ewangelizacji, to natychmiast podnoszą się głosy – a co, jeśli my się angażujemy, a po takim spotkaniu ludzie zamiast trwać dalej w Kościele katolickim poszli do innego Kościoła. Ojciec Święty nie maił ani chwili zawahania, tylko powiedział, że jeśli ktoś nawracając się wchodzi do jakiegoś Kościoła, to nie jest to moment, aby z nim debatować. To, co wam mówię, to nie jest żaden relatywizm, tylko akceptacja czyjejś historii. Ktoś może mieć taką historię – historię tworzoną przez Ducha Świętego. Zamiast żałować to trzeba się cieszyć, że ten człowiek jest w Domu, którym jest jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. – mówił abp Grzegorz cytując Ojca Świętego.

Papież Franciszek zwrócił uwagę również na - ekumenizm ducha – to jest ta jedność między chrześcijanami, którą tworzy wprost Duch Święty. Duch Święty jest wolny – podkreślał Ojciec Święty – a my dość często jesteśmy ograniczeni w rozumieniu Jego działania. Jak powołujemy się na określenie ekumenizm ducha, to wzywa nas to do głębokiej pokory, żeby za Duchem Świętym nadążać. – tłumaczył abp Grzegorz.

Jak zauważa metropolita łódzki - ostatnią myślą było pytanie o powołania, a dokładnie o spadek liczby powołań. Ojciec Święty odpowiedział, że trzeba się zastanowić się nad tym, co robimy z powołaniami, które Duch Święty nam daje. W jak sposób je przyjmujemy, i w jaki sposób o nie dbamy. Po drugie powiedział – czytajcie co Duch Święty mówi – Duch Święty mówi: spieszcie się! To nie jest moment, by prowadzić debaty – potrzeba aktywności – działania. Pierwszy kryzys jakiego doświadczamy – zwłaszcza w Europie - to kryzys życia rodzinnego. O nim nikt nie mówi, natomiast to jest pierwszy kryzys powołań. Nie mamy rodzin. Jak mamy rodziny – to rodziny z jednym dzieckiem. – zauważył Papież.

Wśród wielu pytań zadawanych Ojcu Świętemu pojawiło się i to: Jak postrzega Kościół w Polsce? Jak relacjonuje metropolita łódzki  -  Papież dość długo się zastanawiał. Najpierw powiedział,  że jest to Kościół, który ma piękną historię, że ma pięknych świętych dawnych i obecnych, a na końcu powiedział Kościół w Polsce to jest Kościół, który jest na dobrej drodze nawrócenia. Jednym z elementów tego nawrócenia jest to, że powoli wyzwala się z klerykalizmu.

Metropolita łódzki podzielił się swoimi refleksjami ze spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas dzisiejszej inauguracji trzeciej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi.

Udostępnij