Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1778
Abp Grzegorz i bp Marek na Introdukcji Superintendenta Kościoła Reformowanego w RP
Udostępnij

- Kiedyś jeden pastor prezbiteriański powiedział do mnie: będę stał przy tobie, tak blisko ciebie, jak to jest tylko możliwe. Ja mówię to dzisiaj tobie księże biskupie – będę stał tak blisko ciebie jak to tylko możliwe. – mówił abp Grzegorz Ryś do bpa Semko Korozy.

Dziś w łódzkiej parafii Kościoła Ewangelicko – Reformowanego obyła się uroczystość Introdukcji – wprowadzenia w funkcję Superintendenta Kościoła - proboszcza miejscowej parafii księdza Semko Korozy. Obrzędowi Introdukcji przewodniczył dotychczasowy Superintendent Kościoła bp Marek Izdebski, a asystowali mu duchowny z Węgierskiego Kościoła Reformowanego oraz bp Jan Cieślar – biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

W uroczystości wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej oraz księża zaangażowani w działalność ekumeniczną.

Po zakończeniu liturgii ksiądz arcybiskup pogratulował nowemu superintendentowi (biskupowi) Kościoła Reformowanego w RP oraz wraz ze zgromadzonymi w świątyni odmówił modlitwę w jego intencji.

Zwracając się do nowego Superintendenta Kościoła metropolita łódzki powiedział - każde takie spotkanie rodzi we mnie radość i ból. Wielką radością jest znać cię od 5 lat jako człowieka, który jest zdeterminowany ku jedności. To nie jest tylko droga krzyżowa, droga światła, choć w drodze krzyżowej jest tak, że bp Semko brał do tej pory tylko te stacje, które były wzięte z Tradycji, a nie z Biblii – co jest miarą otwartości. To jest również ekumeniczna pielgrzymka do Ziemi Świętej i  ekumeniczna szkoła biblijna. To jest wielka radość. Ból jest tam, gdzie możemy być ze sobą do pewnego momentu, a potem robi się ciężko. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki podziękował również za przyjaźń i współpracę odchodzącemu z funkcji Superintendenta ks. Markowi Izdebskiemu, który dalej pozostaje w służbie Kościoła jako pastor bełchatowskiej parafii. Obok podziękowań arcybiskup Grzegorz podarował bp. Izdebskiemu krzyż pektoralny, który otrzymał  od Ojca Świętego Benedykta XVI.

Ksiądz Semko Koroza został wybrany na funkcję Superintendenta Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w RP podczas głosowania Konsystorza Kościoła w maju br. Duchowny nadal pozostaje proboszczem łódzkiej parafii, a dodatkowo jest reprezentantem Kościoła Reformowanego w Polsce. Kadencja Superintendenta Kościoła trwa 10 lat.

Udostępnij