Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1850
W Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej
Udostępnij

W łódzkiej parafii pw. N.M.P. Królowej Polski na os. Radogoszcz powstała parafialna Szkoła Nowej Ewangelizacji. Jest to jedna z 60 Szkół istniejących na terenie całej Polski, która formuje przyszłych ewangelizatorów, którzy będą dzielić się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Chrystusem.

- 21 sierpnia br.  podpisaliśmy porozumienie z Krajowym Biurem Szkół Nowej Ewangelizacji im. św. Andrzeja. Szkoła jest dziełem, które ma służyć Nowej Ewangelizacji – formowaniu nowych ewangelizatorów. Chcemy wychowywać, formować i ewangelizować tych, którzy chcąc spotkać Jezusa, a w przyszłości dzielić się tym radosnym doświadczeniem. Nasza łódzka Szkoła jest 60 Szkołą w Polsce. Cieszymy się, że po kilkunastu latach starań udało się, i że w Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej. – tłumaczy ks. Łukasz Glapiński, dyrektor łódzkiej SNE.

Mszy świętej rozpoczynającej działalność szkoły – w święto Świętych Archaniołów Michała Gabriela i Rafała – przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, który zwracając się do uczestników liturgii powiedział między innymi - w Szkołach Nowej Ewangelizacji obowiązuje taka zasada – nie mów o tym, co możesz pokazać. To, że możesz coś pokazać, to nie jest kwestia jakiegoś warsztatu, czy pantomimy, albo scenki, którą odegrasz, najważniejsze ukazanie sobą jest świadectwo – słowo, które jest wypowiedziane tym, jak żyjesz, a nie tym czego się tam nauczyłeś, i co ci przekazano, i co potrafisz powiedzieć. To świadectwo zawsze dotyczy miłości. Dajemy świadectwo, że Bóg jest miłością! – mówił abp Grzegorz.

- Wspólnota, w której przezywacie, w której doświadczacie Ewangelii w konkrecie – odkrywając miedzy sobą miłość, to ta wspólnota jest wiarygodna, by otwierać Szkołę. Dobrze jest, jeśli za Szkołą stoi wspólnota, wtedy za wszystkim co mówicie, pokazujecie, proponujecie, stoi najpierw wasze doświadczenie wiary w konkretnej wspólnocie. – podkreślił kaznodzieja.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że SNE to ludzie, którzy tworzą wspólnotę - nie ma nic ważniejszego w przynależności do takiej wspólnoty, i w prowadzeniu Szkoły - w prowadzeniu każdego kolejnego kursu, który będziecie przygotowywać i prowadzić - niż wasza relacja z Jezusem, którego uznajecie Synem Bożym i  Królem waszego życia! – zaznaczył duchowny.

Metropolita łódzki przestrzegał przed kryzysem, jakiego mogą doświadczyć ci, którzy angażują się we wspólnotę oraz wskazał na to, jak można z niego wyjść. - Wcześniej, czy później każda wspólnota bywa wypróbowana. Każde więzi wcześniej czy później są narażone na zerwanie – dzisiaj o tym nie myślicie. Jak się ludzie zbierają we wspólnotę nie myślą, że przyjdzie na nich kryzys. Ja jestem człowiekiem uczciwym dlatego wam to mówię – taki moment kryzysu przyjdzie! Jest tylko jeden sposób wyprowadzania wspólnoty z jakiegokolwiek kryzysu – tym sposobem jest to, że wszyscy odkrywają Kim w ich życiu jest Pan Jezus. Możecie się ze sobą na różne tematy nie zgadzać. Możecie – jak będziecie ze sobą długo we wspólnocie - zajść sobie za skórę, możecie się nawzajem poranić, ale jak będziecie mieli pewność co do tego, że ten drugi z którym okazuje się, że nie jest mi do końca po drodze jest w takiej relacji z Jezusem, że jest dla niego Królem, że rozpoznaje w nim Syna Bożego - to macie taki fundament, na którym się spotykacie. Stoję na nim i widzę, że on też na nim stoi! – tłumaczył hierarcha.

Łódzka Szkoła Nowej Ewangelizacji swoją siedzibę będzie miała przy łódzkiej parafii pw. N.M.P. Królowej Polski na os. Radogoszcz, a odpowiedzialnym za Szkolę jest ks. Łukasz Glapiński – wikariusz tejże parafii.

- Szkoła Nowej Ewangelizacji to jest projekt pastoralny, który polega na prowadzeniu i przeżywaniu różnego rodzaju kursów. Kursy składają się z trzech głównych bloków – pierwszy blok to kursy polegają na poznaniu, pokochaniu i naśladowaniu Jezusa. Dugi blok – kolejne siedem kursów - to są kursy, które mają nas wychować do tego jak być dobrym, skutecznym ewangelizatorem. Trzeci blok, to są kursy, które mają pomóc nam formować kolejnych ewangelizatorów. Szkoła – to uniwersalne dzieło, które wpisuje się w większość wspólnot, ruchów, które istnieją w Kościele. – dodaje ks. Glapiński.

Udostępnij
Galeria zdjęć