Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1168
Młodzi w domu arcybiskupa Grzegorza Rysia przygotowują się do ŚDM w Lizbonie
Udostępnij

- Dziś młodych należy zachęcać przez młodych i temu właśnie służy to dzisiejsze spotkanie. Jak oni będą ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, to uzbieramy się w piękne i duże zgromadzenie. Dzisiaj nie działają już takie rzeczy jak ogłoszenia czy plakaty, dziś wszystko odbywa się przez relacje – najlepiej rówieśnicze. – mówi abp Grzegorz Ryś.

Na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia 2023 odbędą się w Lizbonie w Portugalii w domu arcybiskupa łódzkiego blisko 100 młodych ludzi z całej Archidiecezji w sposób oficjalny rozpoczęło diecezjalne przygotowanie do spotkania młodych całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Jak mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży - na to dzisiejsze spotkanie ksiądz arcybiskup zaprosił młodych do swojego domu, aby się z nimi spotkać, oraz by rozważyć jaki jest cel takich Światowych Dni Młodzieży, jakie jest hasło przewodnie przyszłorocznego spotkania, ale także poinformować w jaki sposób będziemy się dalej do tego spotkania wspólnie przygotowywać. – dodaje ks. Paweł Bogusz.

Po krótkiej integracji i zapoznaniu się młodzi wspólnie uczyli się polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, wysłuchali konferencji arcybiskupa Grzegorza, w której metropolita łódzki wyjaśnił hasło ŚDM 2023 – „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk. 1.39), a następnie uczestnicy mieli czas, aby zadać księdzu arcybiskupowi pytania na różne tematy dotyczące życia wiary i codzienności Kościoła.

- Przeżywamy szczególny rok, w czasie którego patrzymy na młodych i próbujemy tutaj razem szukać drogi do Światowego Dnia Młodzieży w uroczystość Chrystusa Króla tutaj w diecezji ale również, drogi do Lizbony na ŚDM z Ojcem Świętym. Jest dużo ważnych rzeczy, o których warto pogadać z młodymi i nie robić ich dla nich, ale z nimi! – tłumaczy metropolita łódzki.

Jak dodaje arcybiskup Grzegorz dla niego ŚDM to jest spotkanie z tymi, którzy są dziś i jutro Kościoła to jest dla mnie zawsze moment szczególnej i nadziei. – podkreśla gospodarz spotkania.

Podczas dzisiejszego spotkania w domu arcybiskupa łódzkiego nie zabrakło również pracy w grupach, wspólnego obiadu, ale i modlitewnego uwielbienia.

- Przyjechałam dziś na to spotkanie, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat Światowych Dni Młodzieży, bo nigdy nie była na taki spotkaniu, a myślę, że może uda mi się wyjechać w przyszłym roku do Portugalii na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. – mówi Katarzyna.

- Do przyjechania na to dzisiejsze spotkanie zachęcił mnie mój katecheta, który sam będąc kiedyś na ŚDM powiedział, że warto pojechać, zobaczyć młodych z innych stron świata i nie tylko wspólnie się modlić, ale również się poznać, bo nie tylko w Polsce młodzi ludzie wierzą w Boga.  – dodaje Robert.

Spotkanie młodych w domu biskupa to początek łódzkich przygotowań do ŚDM w Lizbonie. - Dzisiaj zaczynamy takim mocnym akcentem czas omadlania wydarzenia jakim będzie lipcowo-sierpniowe spotkanie, ale także zaczynamy cykl spotkań przygotowujący nas do ŚDM w Portugalii. Jeśli ktoś chce się wybrać z nami, z Archidiecezją Łódzką, to jest zaproszony na spotkania, które odbywać się będą w trzecią lub czwartą niedzielę miesiąca. – informuje duszpasterz młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej o diecezjalnych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie można znaleźć na funpage:  Łódź Piotrowa - Młodzi WDoMu

Udostępnij
Galeria zdjęć