Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Dobry Pasterz daje życie | Rekolekcje kapłańskie 2022

O tym jakimi cechami powinien charakteryzować się Dobry Pasterz mówił w drugim dniu rekolekcji dla kapłanów Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Drugiego dnia rekolekcji skierowanych do kapłanów Archidiecezji Łódzkiej Metropolita Łódzki kontynuował swoje rozważania związane z Dobrym Pasterzem. Tym razem duchowny wskazywał na te cechy pasterze, dzięki którym możemy mówić o nim, że jest dobry. Jedną z takich cech jest to, że Dobry Pasterz karmi swoje owce. Powołując się na Papieża Innocentego III kaznodzieja wskazywał na trzy wymiary takiego karmienia owiec. Po pierwsze chodzi o to, aby karmić owce zwykłym pożywienie. Nie może być tak, że nie widzę tego, że moi współbracia są po prostu fizycznie głodni. Nie wolno przeskakiwać tego poziomu. Drugi wymiar pokarmu, to pokarm doktryny. Jeśli jestem dobrym pasterzem, to moją pasją jest nauczanie i przyglądam się uważnie temu, jak nauczam, jak jestem przygotowany. Trzeci pokarm, to pokarm Eucharystii”- mówił Abp Ryś.

Dalej w swoich rozważaniach Ksiądz Arcybiskup odnosząc się do Ewangelii w której mowa o tym, że Pan Jezus jest bramą. „Ten kto wchodzi przez bramę ma życie obfite, ale ten kto wychodzi, znajduje pokarm jeszcze obfitszy.” Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał powołując się na św. Augustyna, że ten kto wchodzi to wkracza w rzeczywistość kościoła i jest karmiony Eucharystią, a ten kto wychodzi, to wychodzi do ewangelizacji. Jeśli wychodzimy do misji, to pożywia nas to jeszcze bardziej i jeszcze obficiej. Kaznodzieja zaznaczył, że jeżeli kapłani nie wyprowadzają ludzi do ewangelizacji to nie mają w sobie obrazu pasterza, który pragnie dla nas życia obfitszego.

W dalszych rozważaniach Metropolita Łódzki wskazywał na kolejne cechy, które charakteryzują dobrego pasterza. Dobry pasterz powinien zbierać owce i tworzyć z nimi wspólnotę. Jednak Jezus w swoim słowie mówi o wspólnocie ducha i jest wspólnotą wewnętrzną, jest wspólnotą myślenia, przekonań i to takich, które narodziły się ze słuchania słowa.

Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup wskazywał również na to, że dobry pasterz, to taki ktoś, kto także przechodzi przez bramę, bo chce być jak te owce. Wskazywał na to, że jeśli ktoś nie chce myśleć o sobie jak o owcy, to może sobie rozwalić głowę o bramę, bo nie schylił głowy. Tą bramą jest Jezus Chrystus, który jest Pokorny.

Po konferencji Metropolity Łódzkiego księża zgromadzeni w Archikatedrze Łódzkiej przystąpili do sakramentu pokuty, a także mieli czas na adorację w ciszy.

Jutro ostatni dzień kapłańskich rekolekcji z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem. Kapłani będą sprawować wspólnie Eucharystię w Archikatedrze Łódzkiej.