Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2589
Abp Ryś do Homiletów Polskich: uważajcie na to, czy Słowo jest w was zatrzymane, i kim się stajecie przez słuchanie Słowa!
Udostępnij

- Uważajcie na to, czy Słowo jest w was zatrzymane, i kim się stajecie przez słuchanie Słowa! Uważaj jak słuchasz! Ile czasu spędzamy na tym, żeby Słowo w nas osiadło? Ile tego Słowa jest w nas zatrzymane? Dopiero to Słowo wysłuchane i zatrzymane, dopiero ono jest z nas odsłaniane! To, co możemy pokazać swoim życiem jest pewnie ważniejsze od tego, co możemy wypowiedzieć! – mówił abp Ryś.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi trwa Sympozjum Stowarzyszenia Homiletów Polskich, którego gasło brzmi: „Parafia jako miejsce przepowiadania słowa Bożego. Badania i świadectwa”. Wśród prelegentów prezentujących swoje wystąpienia są znani i cenieni kaznodzieje i znawcy tematyki przepowiadania Słowa Bożego wśród których należy wymienić: ks. H. Sławiński, ks. S. Dyk, ks. L. Szewczyk, ks. W. Ostafiński, A. M. Noworol OV, ks. M. Klementowicz.

Jak podkreśla ks. dr Paweł Gabara – wykładowca homiletyki z Łodzi - wśród zaproszonych gości są przede wszystkim wykładowcy homiletyki z uniwersytetów katolickich, które znajdują się w naszym kraju, z wydziałów teologicznych, a przede wszystkich z seminariów duchownych – czyli ci wszyscy wykładowcy, którzy na co dzień uczą homiletyki przyszłych kapłanów. – zauważa jeden z organizatorów .

- Podczas spotkania, skupiamy swoją uwagę na homiliach, które w ostatnich latach – przynajmniej trzech – pojawiły się w intrenecie. Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy czasie, lub po czasie pandemii, w czasie którego bardzo mocno było obecne przepowiadanie z wykorzystaniem Internetu. To daje nam materiał badawczy do tego, byśmy zobaczyli jaka jest jakość tych homilii. – dodaje wykładowca homiletyki w WSD w Łodzi.

Mszy świętej dla uczestników spotkania - w samo południe, w kaplicy seminaryjnej - przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki - abp Grzegorz Ryś. Zawracając się do głosicieli Słowa Bożego łódzki pasterz zauważył, że - kiedy otrzymujemy Słowo od Pana to po to, by korzystali z niego także ci, którzy wchodzą. Słowo nigdy nie jest dawane tylko nam samym, jest ono po to, by się nim dzielić. Tak, jak ta Ewangelia mówi o procesie dzielenia, które dokonuje się nie przez to, co mówimy ale przez to, co jest z nas odsłaniane. Dlatego ważne jest to, jak słuchamy, bo jeśli rzeczywiście słuchamy, to Słowo zatrzymujemy w sercu!  To będzie moment, kiedy to Słowo ukryte w sercu będzie osłonięte! – zauważył metropolita łódzki.

W sesji popołudniowej odbędzie się panel poświęcony przepowiadaniu Słowa Bożego w perspektywie ekumenicznej. Wśród panelistów będzie: ks. M. Makula – proboszcz luterańskiej parafii pw. św. Mateusza w Łodzi oraz pastor F. Domaradzki – pastor przełożony Społeczności Ewangelicznej (Kościół Chrystusowy w Polsce).

Udostępnij
Galeria zdjęć