Autor: Piotr Drzewiecki / Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 586
Piątkowisko: Odnowiona kaplica znów służy wiernym
Udostępnij

Wysiłkami parafian i księdza Proboszcza parafii św. Marcina Biskupa i św. Marii Magdaleny w Górce Pabianickiej udało się odnowić kaplicę w Piątkowisku, z której regularnie korzystają wierni, gromadząc się na niedzielnej Eucharystii.

Obecnie kończony jest ponowny montaż wyposażenia kaplicy. Ksiądz Proboszcz Janusz Banachowski planuje poświęcenie odnowionej kaplicy na jesień tego roku. - Chciałbym, by abp senior Władysław Ziółek przyjechał do nas, poświęcił odnowiona kaplicę i konsekrował nowy ołtarz. W Piątkowisku sprawujemy mszę świętą w niedzielę o godzinie 12. Bywa, że czasem w kaplicy jest więcej wiernych niż na mszy w kościele, co świadczy o potrzebie odprawiania Eucharystii również w tym miejscu – mówi ks. Proboszcz.

Budowę kaplicy rozpoczęto w 1982 roku. W centrum prezbiterium znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, otoczony przez ramy wypełnione wotami przynoszonymi latami przez okolicznych mieszkańców. Poniżej obrazu Pani Jasnogórskiej znajduje się złote tabernakulum. Blisko ołtarza znajduje się także rzeźba Matki Bożej oraz obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W kaplicy znajduje się kilkanaście drewnianych ławek i konfesjonał, zaś z boku niewielka zakrystia. O porządek i wygląd budynku dbają mieszkańcy Piątkowiska.

- Remont obejmował całą kaplicę, została zerwana boazeria, pomalowane ściany, sufi, podłoga i prezbiterium. Aktualnie trwa montaż obrazów i figur, tak by kaplica mogła być po remoncie na nowo poświęcona. Niestety korniki przyczyniły się do zniszczenia drewnianego ołtarza głównego, który także zostanie wkrótce wymieniony na nowy – podsumowuje prace ks. Janusz Banachowski.

Coniedzielna msza święta sprawowana jest w kaplicy w Piątkowisku o godzinie 12.00.

Parafia św. Marcina Biskupa i św. Marii Magdaleny, na terenie której znajduje się kaplica, obejmuje: Górkę Pabianicką, Górkę Poduchowną, Gorzew, Konin, Kudrowice, Majówkę, Okołowice, Petrykozy, Piątkowisko, Porszewice, Szynkielew, Świątniki, Wole Żytowską, Wymysłów Francuski i Wymysłów Piaski.

Udostępnij