Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 1533
Abp Ryś w Brzykowie: otwierajcie serca, by Pan was w nich uzdrawiał!
Udostępnij

Czasami nie widzimy, co innego przykuwa nasz wzrok, co innego przyciąga nasz słuch. Tak samo może być z postrzeganiem i słuchaniem wszystkiego na temat Kościoła. Możemy widzieć i słyszeć w Kościele o obecności Jezusa, o Jego mocy, miłości, miłosierdziu, działaniu, ale możemy też widzieć tylko to, co w tym Kościele jest dramatycznego i złego – mówił abp Ryś podczas konsekracji ołtarza w parafii w Brzykowie.

26 lipca abp Grzegorz Ryś dokonał konsekracji ołtarza w parafii św. Jana Chrzciciela w Brzykowie. Na początku uroczystości wszystkich zebranych przywitał ks. Jacek Gładysz, proboszcz, dziękując za przybycie parafianom, władzom lokalnym oraz księżom. Następnie, liturgię rozpoczął obrzęd błogosławienia wody, pokropienia nią zgromadzonych oraz nowego ołtarza.

Podczas homilii metropolita łódzki mówił o ewangelicznym błogosławieństwie, pod którym kryje się rozeznawanie czasu. Podkreślił, że nasz czas jest wyjątkowy ze względu na obecność Boga, jest czasem łaski i miłości. – Szczęśliwy jest ten, kto to widzi. Wiele razy jest tak, że widzimy rzeczywistość i tracimy pewność zwycięstwa Jezusa. Czasami nie widzimy, co innego przykuwa nasz wzrok, co innego przyciąga nasz słuch. Tak samo może być z postrzeganiem i słuchaniem wszystkiego na temat Kościoła. Możemy widzieć i słyszeć w Kościele o obecności Jezusa, o Jego mocy, miłości, miłosierdziu, działaniu, ale możemy też widzieć tylko to, co w tym Kościele jest dramatycznego i złego – tłumaczył abp Ryś, wzywając do zrozumienia czasu, w którym żyjemy i pokładania nadziei w Bogu.

Metropolita łódzki zadał także pytanie, czy kiedy patrzymy i słuchamy, to naprawdę widzimy i słyszymy. W kontekście dzisiejszej Ewangelii powiedział, że słowo powinno trafiać do naszego serca, stając się częścią nas. Dzisiaj Jezus pyta, czy widzimy wiarą, czy mamy otwarte serce na uzdrowienie, które daje Pan.

Nawiązując do dzisiejszego wspomnienia św. Joachima i Anny, powiedział, żeby rodzice zabiegali o dom rodzinny, to znaczy, aby stworzyli dzieciom dom na wzór świątyni, w której każdy z nich może wzrastać. – Chcecie prowadzić dzieci do świątyni, zobaczcie najpierw, jak wyglądają wasze domy. Życzę wam, aby wasze domy były tak obecne Bogiem, jak ten piękny kościół, w którym dzisiaj macie szczęście przezywać wielkie święto konsekracji ołtarza. Naprawdę, proszę, żebyście widzieli, żebyście słyszeli, to znaczy byście otwierali wasze serca na to, co widzicie i słyszycie. Otwierajcie serca, by Pan was w nich uzdrawiał – podsumował abp Ryś.

Po homilii metropolita łódzki namaścił ołtarz olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Na poświęconym ołtarzu Ksiądz Arcybiskup spalił kadzidło. Wznoszący się ku górze dym kadzidła oznacza modlitwy, które w tym miejscu są zanoszone do nieba. Ołtarz nakryto białym obrusem, ponieważ jest stołem Wieczerzy Pańskiej.

Przed błogosławieństwem proboszcz podziękował abp. Grzegorzowi Rysiowi za przewodniczenie w dzisiejszej, tak ważnej dla parafian Brzykowa, uroczystości.

Udostępnij
Galeria zdjęć