Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1888
Zakończenie roku akademickiego w Seminariach Duchownych Łodzi
Udostępnij

O dwu poczuciach odpowiedzialności za Kościół mówił podczas liturgii na zakończenie roku akademickiego do alumnów Seminariów Duchownych metropolita łódzki. Pierwszym wymiarem odpowiedzialności za Kościół jest poczucie do odpowiedzialności za to, że ktoś zginął, a drugi to jest poczucie do odpowiedzialności za Boży model Kościoła. Żebyśmy tworzyli Kościół , a nie jakąś sektę składającą się z ludzi sytych własnej cnoty –i wyłącznie własnej! – tłumaczył duchowny.

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończyła się  Msza Święta kończąca rok akademicki 2021/2022. W liturgii, której przewodniczył metropolita łódzki wzięli udział rektorzy łódzkich seminariów duchownych (Seminarium diecezjalnego, Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater oraz ogólnopolskiego Seminarium 35+), wykładowcy oraz alumni.

- Wolą Ojca jest żeby nikt nie zginą! Tu nie chodzi o to, czy ktoś się tobie podoba, czy się nie podoba. A się zgubiła, a on ci się nie widzi. Nie chodzi o to, czy tobie się widzi, czy się nie widzi – chodzi o to, co Ojciec chce! to jest mocny zapis u Mateusza. A tu – u św. Łukasza - jest pasterz, który zwołuje wszystkich i całe niebo się cieszy. Tu jest zwołanie do powszechnej radości - bo o to idzie, by radość, którą pasterz ma w sobie stała się faktycznie radością całego Kościoła. Nie chodzi o prywatne  doświadczenie pasterza, ani o prywatne doświadczenie owcy, która jest  znowu w stadzie, tylko chodzi o to – czy Kościół potrafi się cieszyć z odnalezionych owiec. – podkreślił metropolita łódzki.

Zwracając się do alumnów łódzki pasterz powiedział - pamiętacie taki fragment – przychodzili do Jezusa – celnicy i grzesznicy, a uczeni w piśmie, faryzeusze i starsi – charczeli na nich i szemrali – przyjmuje celników i jada z nimi! Ludzie, których denerwuje powrót grzesznika do stada! Jedyna radość jaką mają w sobie, to patrzeć na siebie jacy są fantastyczni. Tyle radości daje im to poczucie doskonałości chodzącej. Strach mieć taki Kościół – to żaden Kościół, to jest sekta jak ta lala. Kościół, który nie rozumie radości Boga z grzesznika, który wraca, Kościół, który nie czyta w ogóle woli Bożej. Wolą Ojca jest, żeby nie zginął żaden - nawet najmniejszy.  Mamy tu ogromnie dużo do zrobienia z taką świadomością, która wszystko koduje, punktuje, a ty… - to jest to! – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

Przed błogosławieństwem ksiądz rektor ks. dr Sławomir Sosnowski podziękował za wieloletnia współpracę dwu wychowawcom WSD, którzy – w minionych dniach – otrzymali dekrety biskupie kierujące ich do innych zadań w Archidiecezji Łódzkiej. Na urząd proboszcza parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana w Łodzi został powołany dotychczasowy – najpierw prefekt, a obecnie – ekonom WSD - ks. kan. Marcin Jarzenkowski. Z seminarium odchodzi również ks. Bartłomiej Franczak – dotychczasowy prefekt alumnów WSD, a następnie wychowawca Roku Propedeutycznego w Łasku – Kolumnie.

Eucharystia zakończyła rok akademicki 2021/2022 – rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach

Aktualnie w WSD studiuje 40 alumnów seminarium diecezjalnego, wśród których jest jeden wyświęcony w tym roku diakon oraz jedenastu kleryków z roku propedeutycznego, a także 6 alumnów Seminarium Redemptoris Mater.

Udostępnij
Galeria zdjęć