Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1372
Abp Ryś w 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łodzi: Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia!  
Udostępnij

- Kiedy mówimy Święto Eucharystii – to nie dlatego, że wtedy była I Komunia Święta, i że najważniejszym tematem tej wizyty następcy Piotra w Łodzi, była Eucharystia. Mówmy: Święto Eucharystii, bo Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia. Bo Eucharystia ma to do siebie, że czyni nas uczestnikami zbawczych wydarzeń. Kiedy przypominamy sobie na Eucharystii stajemy się jej uczestnikami, bo to wydarzenie staje się aktualne! – mówił abp Ryś.

Mszą Świętą celebrowaną dziś wieczorem w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zainaugurowano obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które zostało ustanowione przez arcybiskupa Władysława Ziółka na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku.

Już po raz trzeci Święto Eucharystii odbywa się w zmienionej formie. Obok uroczystości centralnych w łódzkiej katedrze Święto Eucharystii ma także swój wymiar lokalny, który związany jest z Dobą Eucharystyczną, w czasie której w każdej parafii ma miejsce całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Mszy świętej rozpoczynającej tegoroczne Święto Eucharystii przypadające w przededniu 35. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jan Pawła II w Łodzi przewodniczył i kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś - Metropolita Łódzki. W Eucharystii uczestniczyli księża dziekani oraz przybyłe delegacje wiernych wraz ze swoimi duszpasterzami ze wszystkich parafii Archidiecezji Łódzkiej.

W homilii skierowanej do uczestników liturgii kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - nie wystarczy tylko wspominać – zastanawiać się, jak było możliwe spotkanie świata nauki ze światem wiary w łódzkiej katedrze. Ze zdjęć rozczytywać imiona, nazwiska uczestników spotkania i ich tytuły naukowe. Takie spotkanie jest możliwe dzisiaj? Mamy w Łodzi 100 tys. studentów. Mamy w Łodzi wyższe uczelnie, wśród których Uniwersytet Łódzki jest największym pracodawcą w mieście. Czy ta wspólnota nauki naszego miasta jest przestrzenią, w której mamy odwagę szukać Boga, doświadczenia Boga działającego? Mamy odwagę dzisiaj szukać tam przestrzeni spotkania nauki z wiarą? – pytał abp Ryś.

-  To nie chodzi o to, że przyszliśmy tutaj obchodzić rocznicę, a jutro, tak jak dzisiaj, będziemy dookoła narzekać na niewiarę. Nie! Przychodzimy tutaj z pielgrzymką, dzięki Eucharystii. Przychodzimy do wydarzenia, w którym się Bóg objawił z siłą, i chcemy to wydarzenie sami przeżyć – chcemy, aby Bóg odświeżył to wszystko, żeby nam ofiarował doświadczenie swojej obecności w naszej pracy, w naszych rodzinach, w naszym przezywaniu Eucharystii, w naszym słuchani Papieża, w naszym rozumieniu Kościoła. Żeby to we mnie było taką siłą, taką mocą, taką aktywnością, taką nadzieją, że wyjdę stąd w przekonaniu, że są ludzie, których tylko trzeba znaleźć i przekazać im namaszczenie, a historia potoczy się dalej. To jest wpisane w działanie Eucharystii. Taka jest siła Eucharystii. -– tłumaczył celebrans.

Kończąc kaznodzieja zauważył - gdybyście nie mieli tego przekonania, że 35 lat temu w Łodzi Bóg się objawił z wielką mocą gromadząc ten lud, tworząc go jakby na nowo, ucząc go z wielką siłą, wyzwalając w nim jakąś świeżość w doświadczeniu wiary takie mamy doświadczenie, takie mamy przekonanie – to by was tu nie było! Dlatego pielgrzymujemy tam, bo potrzebujemy tej duchowej pielgrzymki do tego wydarzenia, w którym Bóg objawił się z całą mocą. Ono dokonuje się mocą tego pokarmu – taka jest właściwość Eucharystii. Kiedy mówimy Święto Eucharystii – to nie dlatego, że wtedy była I Komunia Święta, i że najważniejszym tematem tej wizyty następcy Piotra w Łodzi, była Eucharystia. Mówmy: Święto Eucharystii, bo Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia. Bo Eucharystia ma to do siebie, że czyni nas uczestnikami zbawczych wydarzeń. Kiedy przypominamy sobie na Eucharystii stajemy się jej uczestnikami, bo to wydarzenie staje się aktualne!  –– zakończył.

Przed błogosławieństwem delegacje poszczególnych parafii z całej diecezji otrzymali przemówienie Ojca Świętego wygłoszone do pielgrzymów z Archidiecezji Łódzkiej w kwietniu 2022 roku. Po Eucharystii złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Placu Katedralnym.

Dziś wieczorem w świątyniach parafialnych i kaplicach rozpocznie się Doba Eucharystyczna, która potrwa do jutra do godz. 21:37.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.


Zobacz także: 

Udostępnij
Galeria zdjęć