Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1284
Abp Ryś podczas konsekracji kościoła św. Faustyny w Łasku: postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni!
Udostępnij

- To miejsce, jest miejscem absolutnie fundamentalnej jedności. Postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni! Nie ma takiego powodu, który mógłby was rozbić jako wspólnotę. Nie w tym miejscu. Możecie się różnić jak i czym chcecie na zewnątrz, ale jak przychodzicie tu i stajecie razem, to patrząc na siebie wzajemnie winniście na twarzach widzieć tylko Jezusa Chrystusa. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

W niedzielę 19 czerwca br. w parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Łasku miała miejsce uroczystość dedykacji świątyni i ołtarza. Głównym konsekratorem był metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, a współkonsekratorami byli: ks. kan. Jarosław Wojtal proboszcz parafii oraz ks. Sławomir Ciebiada  – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Pabianicach.

- Dzisiejsze poświęcenie naszej świątyni będzie uroczystym potwierdzeniem - jakby pieczęcią Boga, że jest to miejsce Jego szczególnej obecności, doświadczania Jego łaski, tu  w Łasku – obchodzącym w tym roku swój jubileusz 600 – lecia. Stajemy zatem tutaj przepełnieni wdzięcznością wobec Bożej Opatrzności za dar radowania się owocami tego wielkiego dziedzictwa pokoleń grodu nad Grabią, której symbolem jest Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, jak i dzieła naszej najmłodszej w mieście parafii w postaci tej świątyni. Proszę Cię zatem nasz drogi arcypasterzu o dokonanie aktu uroczystego poświecenia tej świątyni, przewodniczenie świętej liturgii i skierowania do nas Słowa Bożego.  – mówił we wstępie do liturgii ks. kan. Jarosław Wojtal - proboszcz parafii.

Po słowach wprowadzenia metropolita łódzki odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświecił mury kościoła oraz ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary.

W homilii - wygłoszonej do zgromadzonych na uroczystości - łódzki pasterz odwołując się do czytań mszalnych zwrócił się do obecnych w kościele wiernych i powiedział - żeby budować Kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Nie wystarczy wiedzieć jak się produkuje cegłę i myślę, że nawet nie wystarczy wiedzieć, jak się projektuje wielkie pomieszczenia. Żeby zbudować Kościół trzeba wiedzieć: Kim jest Jezus. To się odnosi zarówno do tej świątyni – pięknej, cudownej, którą postawiliście, jak i odnosi się do Kościoła, którym my jesteśmy jako wspólnota ludzi wierzących. Ta wspólnota też jest budowana i pomnaża się, rozwija się, tylko dzięki ludziom, którzy wiedzą: Kim jest Jezus. Jak się nad tym zastanowicie głębiej, to stwierdzicie zgodnie, że po za Jezusem nie ma innego powodu, żeby należeć do Kościoła. To jest jedyny powód, dla którego warto tworzyć ten Kościół. To jest nasz Pan, który w Duchu Świętym udziela nam siebie samego i jeśli jesteśmy w tym Kościele, jeśli w Nim pozostajemy i jeśli ciągle mamy odwagę do Niego zapraszać mimo wszystkich naszych kryzysów, mimo wszelkiego grzechu i zła, o którym nie ma potrzeby mówić, bo wszyscy o nim mówią – to tylko i wyłącznie z racji na Jezusa. – podkreślił metropolita łódzki.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że najważniejsze jest to - że Jezus jest w każdym z was. To, że jest obecny w każdym z was, jest ważniejsze od tego, co was w świecie może dzielić i różnić. Jeden jest bogaty, a drugi jest biedny. Jeden ma pracę, a drugi jej nie ma. Jeden jest poglądów politycznych prawicowych, a drugi jest lewicowych. To wszystko jest nie ważne! Nie wtedy, kiedy przychodzimy tu, żeby sobie uświadomić naszą tożsamość w Chrystusie. To miejsce, jest miejscem absolutnie fundamentalnej jedności. Postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni. Nie ma takiego powodu, który mógłby was rozbić jako wspólnotę. Nie w tym miejscu. Możecie się różnić jak i czym chcecie na zewnątrz, ale jak przychodzicie tu i stajecie razem, to patrząc na siebie wzajemnie winniście na twarzach widzieć tylko Jezusa Chrystusa. Właśnie tak buduje się Kościół. – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz jak i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu i Zacheuszkach zawieszonych na ścianach świątyni, oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła.

Po Komunii Świętej odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za dzisiejszą uroczystość. Ksiądz Jarosław Wojtal – proboszcz parafii, podziękował Bogu za dar powstania tej parafii i kościoła, pasterzowi Kościoła Łódzkiego za konsekrację, a wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Parafię pw. Świętej Faustyny Kowalskiej w Łasku powołał do istnienia abp Władysław Ziółek dekretem z dnia 1 lipca 1996 r. Budowę kościoła rozpoczęto w 2000 r. Kościół budowany według projektu architektów Pawła Marciniaka i Dariusza Witasiaka. 4 października 2009 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego do świątyni, którego dokonał abp Władysław Ziółek i w tym dniu nastąpiła pierwsza Msza św. w murach nowego kościoła. Kaplica tymczasowa, wybudowana w 1996 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka w 2012 roku została przeniesiona do parafii pw. bł. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie służy wiernym po dziś dzień.

Udostępnij
Galeria zdjęć