Sobotnie spotkanie zespołu synodalnego IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej

W sobotę przed niedzielą Palmową odbyło się kolejne spotkanie uczestników IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

W czasie spotkania zostały poruszone trzy tematy związane z pastoralną działalnością Kościoła lokalnego: jaka przestrzeń jest dana na uczestniczenie w posłudze lektora i akolity? Jak radzimy sobie z konfliktami i podziałami? Jak rozumiemy swój udział w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności w Kościele?

Powyższe pytania były przedmiotem prac w grupach oraz podsumowania, które stało się tematem do refleksji metropolity łódzkiego.  – możemy się bardzo ucieszyć, że mamy 300 zespołów synodalnych na 1,5 mln  ludzi – czy to jest dużo? – pytał metropolita łódzki.

Odwołując się do wniosków grup synodalnych metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że ekumenizm nie jest jedną z propozycji Kościoła, ale jest konkretnym działaniem do którego jesteśmy zachęceni w Kościele. Wskazując na badania socjologiczne przeprowadzone w ramach prac Synodalnych łódzki pasterz zauważył, że temat ekumenizmu jest bardzo odległy wielu wiernym w naszych parafiach.

Jak zauważył arcybiskup Grzegorz posługa lektora, akolity i katechisty, które mają być nie chwilowe i przejściowe, ale powinny wiązać się z powołaniem do posługi trwałej w zamyśle Ojca Świętego Franciszka mają jeszcze bardziej zaktywizować wiernych do uczestnictwa w czynnym życiu Kościoła i wzięcia odpowiedzialności za Niego.