Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej | Łódź 2022

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. W łódzkiej katedrze wieczornej liturgii upamiętniającej ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Podczas homilii metropolita łódzki odwołał się do liturgii słowa o ustanowieniu Eucharystii. Powiedział o najwcześniejszym i najpóźniejszym tekście opisującym to wydarzenie. - Można by powiedzieć tak, że u świętego Pawła i w Ewangeliach synoptycznych mamy zapisane, co Jezus powiedział, ustanawiając Eucharystię, a u świętego Jana mamy napisane w jakim Duchu to czynił, z jaką wewnętrzną postawą - powiedział abp Ryś.

Duszpasterz podkreślił, że oba opisy ustanowienia Eucharystii są potrzebne, aby w pełni zrozumieć, kim jest Bóg objawiający się w każdej Eucharystii. Ponadto zwrócił uwagę na to, że Eucharystia nie jest tylko osobistym wydarzeniem. W każdą jednak wpisana jest misja, posłanie. - Nie wystarczy po prostu dobrze i pobożnie przeżyć Mszę Świętą. To jest za mało. Z Eucharystii zawsze wynika posłanie - powiedział metropolita łódzki.

Odwołując się do Ewangelii św. Jana, abp Ryś podkreślił, że Pan Bóg przez Jezusa uklęknął nam do nóg nie tylko podczas Ostatniej Wieczerzy. Bóg robi to nieustannie, aby człowieka wywyższyć. - Nigdy w spotkaniu z Bogiem, nigdy nie przeżywamy upokorzenia. On nas zawsze podnosi, On nas zawsze stawia wyżej od siebie - tłumaczył. Jednocześnie abp Grzegorz Ryś powiedział, że pozwalając sobie obyć nogi, nie możemy zapomnieć o obmyciu nóg bliźnim. - Każda Eucharystia kończy się posłaniem. Idźcie, idźcie, przekażcie to, co otrzymaliście. Nie zatrzymuj tego dla siebie! - wezwał wiernych metropolita łódzki.

Arcybiskup zachęcał zebranych do modlitwy, by Pan napełnił Duchem oraz posłał do wypełnienia misji.

Po homilii abp Grzegorz Ryś, na wzór Chrystusa, dokonał obmycia nóg wszystkim chętnym, którzy poprzez to reprezentowali całą wspólnotę Kościoła Łódzkiego.

Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, gdzie pozostaje do wielkopiątkowej liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W tym dniu zapraszamy na poranną Liturgię Godzin oraz na liturgię na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00.