Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 469
Kwietniowa Ekumeniczna Szkoła Biblijna

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończył się kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Podczas kwietniowego spotkania słuchacze wysłuchali trzech wykładów i wzięli udział w pracach w grupach.

Pierwszym z wykładowców był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, który wygłosił wykład zatytułowany Jezus – Syn Człowieczy. – O tym tytule, który w  Ewangeliach zazwyczaj Jezus odnosi do siebie. Zazwyczaj w Ewangeliach Jezus odnosi do siebie. Po za Ewangeliami w Nowy Testamencie w zasadzie nie pada. Raz w Dziejach Apostolskich (Dz.7. 56) pada, kiedy Szczepan idzie na ukamienowanie – mówi – widzę Syna Człowieczego zasiadającego po prawicy Boga. To  uderzający tekst, gdyż w Symbolach Wiary mówimy o Synu Człowieczym, który siedzi po prawicy Ojca, a w tym tekście stoi po prawicy Ojca. Dlaczego Jezus wstał z tronu? Bo widzi męczennika który wchodzi do nieba. Wstał z szacunku do męczennika. – podkreślił w wykładzie abp Grzegorz.

Kolejne dwa wykłady: Jezus-wychowawca oraz Jezus – mędrzec,  zaprezentował ks. dr Artur Aleksiejuk – wykładowca Prawosławnego Seminarium w Warszawie oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Duchowny prawosławny w swoim przedłożeniu wyjaśnił czym jest wychowanie, wskazał na komunikację wychowawczą Jezusa Chrystusa, ukazał postawy wychowawcze wg Jezusa oraz podkreślił priorytety wychowania chrześcijańskiego.

Kolejny zjazd słuchaczy Szkoły Biblijnej odbędzie się w sobotę 14 maja br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, wówczas swoje wykłady zaprezentują ks. prof. Marek Uglorz – Kościół Ewangelicko – Augsburski oraz ks. dr Arnold Zawadzki – Kościół Rzymskokatolicki.