Abp Ryś do Skautów Europy: czy wasza wiara zbliża was do siebie?

- Czy wasza wiara zbliża was do siebie? Czy doświadczacie takiej mocy wiary, która czyni z was wspólnotę sióstr i braci? - mówił abp Grzegorz Ryś do Skautów Europy.

W diecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbył się wielkopostny dzień skupienia dla regionu łódzkiego Skautów Europy, których duchowym opiekunem w Archidiecezji Łódzkiej jest ks. Łukasz Tarnawski – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Zgierzu.

Punktem kulminacyjnym dnia skupienia była Msza święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, który zwracając się do skautów zauważył, że jest w gronie takich harcerzy, dla których wiara jest niesłychanym ważnym wymiarem życia, że wasze przeżywanie skautingu, jest także przeżywaniem wiary. – mówił metropolita łódzki.

- Skauting z całą pewnością uczy bycia razem, uczy rzeczywistych relacji, uczy przyjaźni, wzajemnego zaufania, odpowiedzialności za siebie. Tego uczycie się w waszych małych zastępach, a wiara powinna nam w tym pomagać. W tej zdolności bycia razem, która dzisiaj jest wcale nie oczywiste, bo ludzie są bardziej obok siebie. – podkreślił duchowny.

- Dzisiaj ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Dzisiaj ludzie nie potrafią się nawzajem słuchać. Niby są ze sobą razem, ale każdy jest osobno. Najgorsze jest to, że wiara tego nie zmienia, jak w przypadku tych dwu bohaterów Jezusowej przypowieści! Czy wasza wiara zbliża was do siebie? Czy doświadczacie takiej mocy wiary, która czyni z was wspólnotę sióstr i braci? – pytał abp Ryś.

Kończąc homilię metropolita łódzki apelował – sprawdźcie w czasie dzisiejszego waszego dnia skupienia, ile jest prawdy w waszej wierze? Na ile spotykacie się z Bogiem, a nie tylko jesteście w Kościele. Na ile przeżywanie wiary buduje więzi między wami, bo jeśli ich nie buduje, to jest tak nieprawdziwa, jak nieprawdziwa jest ta modlitwa, w której człowiek gada do siebie, a nie do Pana Boga. – zakończył hierarcha.

Pod koniec Mszy świętej - w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu - odpowiedzialni za łódzki skauting odnowili swoje zawierzenie Panu Bogu przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Po liturgii na placu przed sanktuarium odbył się apel.