Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 533
Spotkanie opłatkowe ludzi sztuki
Udostępnij

- Każde kolejne Boże narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. – mówił do artystów abp Grzegorz Ryś.

Dziś wieczorem w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Łodzi, który znany jest jako Kościół Środowisk Twórczych, odbyło się spotkanie opłatkowe całego środowiska artystów i twórców sztuki Archidiecezji Łódzkiej. W spotkaniu obok przedstawiciele świata sztuki wziął udział arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jak zauważa duszpasterz Środowisk Twórczych -  w 1993 roku ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek przekazał artystom świątynię przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22, a dokładnie rok później tj. od 1994 roku – twórcy i artyści co roku spotykają się ze swoimi pasterzami – nie tylko z ordynariuszem, ale także księża biskupi pomocniczy, którzy tutaj bywali. Wyjątkiem był ubiegły rok – kiedy to pandemia nam przeszkodziła. W tym roku mimo pandemii zdecydowaliśmy się spotkać, ale by było bezpieczniej spotykamy się nie w sali teatralnej, a w naszej świątyni. Ten czas spotkań zawsze owocuje – choć nie jestem w stanie powiedzieć kiedy, ale wiem, że przynosi owoce. – mówi ks. Waldemar Sondka.

W imieniu artystów, twórców sztuki i całego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych życzenia złożyła Agnieszka Makówka – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, która również śpiewała partie solowe w Paradiso Dantego - wstawiane na deskach Teatru LOGOS.

Dziękując za życzenia metropolita łódzki zwrócił się do zgromadzonych – bardzo dziękuję wam za zaproszenie. Wszystkie te zaproszenia teraz są bezcenne! Zaproszenia do przeżycia spotkania, wspólnoty – to jest to, z czego nas rzeczywistość okradła przez ostatnie – prawie dwa lata. – zauważył łódzki pasterz. - Każde kolejne Boże Narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat, na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. Bardzo wam tego życzę - byście patrzyli na świat dookoła siebie, na to co się dzisiaj dzieje z takim poczuciem, że warto! – zaznaczył.

- Artyści chcą się spotkać ze swoim pasterzem, chcą podzielić się swoimi radościami, bolączkami, wątpliwościami, bo w życiu artystów i twórców nie jest łatwo. Oni chcą się bezinteresownie angażować w tworzenie piękna, i przez to przybliżać innym Pana Boga. – tłumaczy ks. Sondka.

Po błogosławieństwie opłatków uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia, a następnie rozpoczął się czas wspólnego kolędowania.

- Choć to nie jest moja parafia, przychodzę tutaj i od lata jestem związana z tym kościołem poprzez moje zaangażowanie w Teatr LOGOS, w którym swojego czasu grała w jednym z przedstawień. Należę również do Duszpasterstwa Środowisk Twórczych – sama jestem aktorką.  - tłumaczy Hanna Molenda.

- To już tradycja, że w styczniu - każdego roku – uczestniczę w opłatku dla artystów. – mówi Dymitr Hołówko. - Z Teatrem LOGOS jestem związany od wielu lat i sam brałem udział w kilku przedstawieniach i nadal biorę udział. – podkreśla aktor.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Łódzkiej działa przy kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Łodzi, a duszpasterzem i rektorem Kościoła jest ks. Waldemar Sondka. Przy kościele prowadzi swoją działność Teatr LOGOS oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.

Udostępnij
Galeria zdjęć