Nabożeństwo ekumeniczne w Cerkwii św. Olgi w Łodzi

Sobotnie nabożeństwo odbywające się w ramach łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan celebrowane było w Cerkwi Prawosławnej pw. św. Olgi znajdującej się przy ul Piramowicza. Ta zabytkowa świątyniach, ukryta nieco pomiędzy kamienicami, to dawna cerkiew należąca do – nie istniejącego już dziś sierocińca - prowadzonego przez parafię prawosławną w Łodzi. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii – ks. Eugeniusz Fiedorczuk przy udziale ks. Jurija Wodopjanowa.

Proboszcz łódzkiej Cerkwii w homilii zwrócił uwagę na to, że - w tych naszych spotkaniach modlimy się o to, aby to codzienne nasze życie wyglądało na piękne, radosne i przeżywane z Bogiem. Bo Chrystus mówi do nas – gdzie dwaj, albo trzej zebrani jesteśmy w Jego imię, to On jest wraz z nami. Chcemy czuć tą obecność poprzez modlitwę i wspólne przebywanie w świątyniach innych wyznań w naszym mieście. Bóg woła do nas wszystkich, abyśmy się wzajemnie miłowali. Bóg nie będzie nas sądził za to, że jesteśmy w innym Kościele – Prawosławnym, Ewangelickim czy Rzymskokatolickim, ale z braku miłości do Niego i do drugiego człowieka. Chrystus jest miłością, podążajmy za Nim! – apelował duchowny prawosławny.

Poproszony  o zabranie głosu metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś nawiązując do miejsca, w którym celebrowane było dzisiejsze nabożeństwo powiedział między innymi – to jest cerkiew, gdzie modliły się dzieci prawosławne, to się bardzo dobrze składa, bo w tym roku w czasie nabożeństw ekumenicznych idziemy w kierunku nabożeństwa, które w Kościele Rzymskim nazywa się „mandatum” – tj. obrzęd obmycia nóg. Ile razy obrzęd ten proponowałem ludziom w Kościele, pierwsze na niego się pisały dzieci. Starsi tysiąc rzeczy muszą przemyśleć zanim wykonają ten prosty gest, dzieci robą go spontanicznie, prosto, w geście uniżenia wobec tych, którzy są od nich starsi. Jestem bardzo wdzięczny, że to spotkanie jest dziś u św. Olgi, choć katedra też jest piękna, ale tutaj mamy tę szansę, by stać się jak dzieci. W tej drodze do „mandatum” ta stacja w dziecinnej Cerkwi jest nam bardzo potrzebna. – podkreślił metropolita łódzki.

Oprawę muzyczną w czasie nabożeństwa przygotował wielogłosowy chór łódzkiej Cerkwi Prawosławnej, który po zakończeniu nabożeństwa zaprezentował krótki koncert kolęd.