Autor: ks. Paweł Kłys / audio: vaticannews.va
Wyświetleń: 4104
Abp Ryś w Watykanie: wykluczony, chory, grzesznik – trzyosobowa brama do publicznej działalności Jezusa
Udostępnij

- Jeśli nie potrafimy spotkać się z ludźmi, którymi są wykluczeni, chorzy i są ciężkimi grzesznikami, to nie ma sensu spotykanie się z papieżem, z kardynałami, arcybiskupami, biskupami i z czcigodnymi siostrami, bo wtedy całą nadzieję opieramy na tym, co jest całkowicie zewnętrzne. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej celebrowanej dziś rano przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Wskazując na początek publicznej działalności Jezusa związanej z głoszeniem Ewangelii łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że -  kiedy Jezus wychodzi ku ludziom, by głosić Ewangelię – pierwszym, którego spotyka jest trędowaty. Kolejnym – drugim człowiekiem, którego spotyka Jezus jest paralityk, a trzecim jest celnik Lewi. Pierwsze trzy osoby jakie Bóg postawił na drodze Jego misji – trędowaty – czyli wykluczony, paralityk – czyli chory, celnik – czyli grzesznik.  – zauważył kaznodzieja.

- Nie wiem czy taka byłaby – mówić językiem watykańskim – „terna” pierwszych najważniejszych ludzi, z którymi chcielibyśmy się spotkać głosząc Ewangelię – wykluczony, chory, grzesznik.  To jest taka trzyosobowa brama, przez którą Jezus musi przejść, by głosić Ewangelię. Stosunek do tych trzech jest miarą szacunku dla wszystkich ludzi. – podkreślił abp Grzegorz.

W każdy czwartek o godz. 7:00 rano na Watykanie, w kaplicy św. Sebastiana, gdzie pod ołtarzem znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, celebrowana jest Msza Święta w języku polskim, która gromadzi na wspólnej modlitwie mieszkańców Watykanu oraz Polaków na stałe mieszkających w Rzymie jak i pielgrzymów do Wiecznego Miasta. Eucharystia ta transmitowana jest również na falach Radia Maryja i Radia Niepokalanów.

Udostępnij