Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2458
Abp Ryś w Nowy Rok: wszyscy mówią pokój, pokój, pokój, a pokoju nie ma! Pokój jest darem Boga!
Udostępnij

- Pewnie jest tak, że jak dziś wypowiadamy słowo „POKÓJ” to wypowiadamy je z jakąś zwiększoną wrażliwością, ponieważ trudno jest dzisiaj o pokój na świecie, o pokój w naszej części świata, o pokój w naszej Ojczyźnie, o pokój w najbliższym sąsiedztwie. Trudno jest o tę rzeczywistość, a nie o słowo, bo ludzie ciągle nawołują się do pojednania.  Wszyscy mówią pokój, pokój, pokój, a pokoju nie ma! Pokój jest darem Boga! -  mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Noworocznej sumie celebrowanej - w samo południe w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi - przewodniczył i kazanie wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

- Pokój pojawia się w ludzkim życiu wtedy, kiedy widzimy Boże oblicze! – tłumaczył w homilii łódzki pasterz. - Kiedy widzimy twarz Boga, wtedy odnajdujemy w sobie pokój, który do nas przychodzi od Niego wraz z widzeniem Jego twarzy. (…) Twarzą Boga jest Nowonarodzony Jezus. Jezus mówi, kto mnie widzi, widzi także Ojca. Kiedy patrzymy na ośmiodniowego Jezusa złożonego w żłóbku, to ten widok napełnia nas pokojem. Dlaczego?  Dlatego, że ten widok usuwa z nas lęk! W Biblii przeciwieństwem pokoju jest strach, niepokój, lęk, który mamy w sobie. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

- Widok małego Jezusa nikogo nie napawa lękiem. Widok małego Jezusa zaprasza nas - prowokuje nas - do miłości! Widok małego Jezusa, Jezusa który leży w żłobie, Jezusa, który jest upokorzony, który jest wyniszczony – ten widok pomaga nam popatrzeć na samych siebie. To jest widok, który nas leczy z naszych chorych ambicji. Właśnie takich ambicji, które każą nam walczyć z ludźmi. Patrzymy na Jezusa i nasza kondycja, sytuacja, bieda, ubóstwo, przestają nas zawstydzać, bo widzimy Boga, który przyjął nasz wstyd, upokorzenie i stał się możliwie najmniejszy! Kiedy patrzę na twarz Boga w żłóbku, przestaję się wstydzić samego siebie.  – zaznaczył.

Celebrans zwrócił uwagę na to, że – nasze serca mają w sobie różnego rodzaju emocje, uprzedzenia, pamiętliwość w stosunku do ludzi, obawy, lęki, a Jezus chce przynieść nam pokój i oddać nasze serca temu pokojowi, który daje! Jeśli szukamy pokoju, to trzeba dziś kilka razy pomodlić się tym wezwaniem, które pada podczas Mszy św. – Baranku Boży, który gładzisz grzechy, świata obdarz nas pokojem, obdarz mnie pokojem. – zachęcał kaznodzieja.

zobacz także: Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 55. Światowy Dzień Pokoju

Kończąc homilię abp Grzegorz zachęcił wiernych do zapoznania się z Orędziem Ojca Świętego Franciszka na 55. Światowy Dzień Pokoju i dodał – spróbujmy używać tych trzech narzędzi, które podpowiada nam Papież Franciszek w swoim Orędziu: dialog między pokoleniami, edukacja i praca – współpraca. Przyjmijmy dar pokoju od Jezusa i współpracujmy z tym darem! – apelował.

Na zakończenie liturgii metropolita łódzki udzielił błogosławieństwa Aaronowego, które uczynił swoimi życzeniami noworocznymi dla zebranych w świątyni.

Udostępnij
Galeria zdjęć