Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4730
Pożegnanie śp. ks. Mirosława Wojturskiego
Udostępnij

Dziś popołudniu rodzina, księża i wierni parafii pw. Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba w Giecznie w Dekanacie Ozorkowskim pożegnali swojego proboszcza śp. księdza Mirosława Wojturskiego. Mszy świętej żałobnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

We wstępie do liturgii arcybiskup Grzegorz wspominając Zmarłego kapłana powiedział miedzy innymi – wczoraj otwarłem teczkę Zmarłego – jak to czynię zazwyczaj, kiedy wybieram się na pogrzeb księdza, a już tych pogrzebów kilka dane było mi prowadzić. To była pierwsza z tych teczek, w której nie było niczego niezwykłego. Takie proste, zwyczajne kapłańskie życie. Nie oznacza to, że było ono przeciętne, ale to, że w tej teczce nie ma żadnych skarg, problemów, odwołań, podań pokazuje tylko zwykłe kapłańskie życie księdza. Tam gdzie jest, tam pracuje po Bożemu budząc ludzki szacunek. – mówił łódzki pasterz.

W homilii, którą wygłosił ks. Stanisław Kopeć – proboszcz parafii w Okupie zauważył, że - od obrazka prymicyjnego do nekrologu śp. ks. Mirosława upłynęło 28 lat, a całość jego drogi życia to 55 lat. Adwent twojego życia księże Mirosławie dobiegł końca 18 grudnia i ten ziemski odcinek się zakończył. Często wierni, a nawet my kapłani lubimy oceniać innych - odpowiadamy wiele słów - często za dużo. Nie sądźcie – powiedział Jezus - a nie będziemy sądzeni! Osąd zostawmy Bogu – nikt tego lepiej nie zrobi i nikt nie wie o drugim tyle, ile jest to znane Stwórcy. Na obrazku Zmarły napisał słowa – kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym! (…) Robotnik, żniwiarz stanął przed Panem, Nauczycielem i Wiecznym Kapłanem aby odebrać zapłatę. –mówił kaznodzieja i kolega kursowy Zmarłego.

Przed błogosławieństwem Zmarłego pożegnał ks. Mariusz Wojturski – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzezinach i rodzony brat śp. ks. Mirosława.

Śp. ks. Mirosław Wojturski odszedł do Pana w sobotę 18 grudnia br. w 55 roku życia i 28 roku kapłaństwa. Zmarły był wikariuszem w parafiach: Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach, Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim,  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim oraz w Matki Bożej Różańcowej w Zgierzu. W roku 2016 został proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba w Giecznie.

Pogrzeb Zmarłego rozpocznie się Mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Manasterzu (powiat Przeworsk) w czwartek 23 grudnia br. o godzinie 13:00, a po niej nastąpi złożenie Ciała śp. Kapłana do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Udostępnij