Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 554
Abp Ryś: niech mi się stanie! Ta zgoda jest wcześniejsza niż rozumienie! -Roraty akademickie w DA5
Udostępnij

- My nie musimy tego do końca rozumieć tego czego Pan Bóg od nas oczekuje, bo Maryja tego też nie rozumiała. Najważniejsze w tej Ewangelii jest pytanie – czy chcesz, żeby ci się to stało? Nawet nie to – czy chcesz to zrobić, tylko czy chcesz, żeby ci się to stało? Jeśli powiesz „tak”, to Pan Bóg to uczyni! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Jeszcze przed świtem – każdego dnia adwentu - celebrowana jest Msza święta wotywna o Matce Bożej zwana roratami. Dziś rano w akademickich Roratach – celebrowanych o godz. 7:00 w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego ”PIĄTKA” uczestniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Opierając się o Ewangelię opowiadającą o Zwiastowaniu łódzki pasterz powiedział - postawa Maryi jest taka – Ona nic nie rozumiem, to jest niemożliwe, dlaczego na mnie, ale… niech mi się stanie! Rób to, niech mi się stanie! To nie jest zgoda dlatego, że rozumiem, że wie, ze wszystko stało się jasne, ale to jest zgoda która wynika wyłącznie z zaufania do tego, który mówi. Przyszedł do mnie Bóg ze Słowem, Jemu ufam! Jemu się powierzam. To jest relacja, na której jestem gotów się oprzeć i wyłącznie z zaufania do Niego mówię - niech mi się stanie! Już się nie boję! Ta zgoda jest wcześniejsza niż rozumienie. – zauważył arcybiskup Grzegorz.

- Anioł „dopadł” Maryję, gdy szła do studni. „Dopadł” Ją z najważniejszym dla ludzkości słowem - możesz począć i porodzić Syna zostając Dziewicą i On będzie Synem Boga. Może wracając dziś do domów,  może was Pan Bóg dopaść przy zarabianiu ciasta na makowiec, lub przy myciu podłogi w łazience. Czy to są odpowiednie miejsca na to, by Bóg robił rzeczy niemożliwe? Wierzycie to ? – pytał kaznodzieja.

Po Roratach duszpasterze zapraszają łódzkich żaków na studenckie śniadania, a idących bezpośrednio po modlitwie na uczelnie, obdarowują gorąca kawą na wynos.

W Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie, które sprawują duchową opiekę nad studentami, zdobywającymi wiedzę na wyższych uczelniach. Diecezjalne duszpasterstwo akademickie „DA5”, jezuickie duszpasterstwo akademickie „JDA”, dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Kamienica” oraz salezjańskie duszpasterstwo akademickie „Węzeł”.

Udostępnij
Galeria zdjęć