Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 814
Abp Ryś: Czy narodziliśmy się z Boga tej nocy? | Boże Narodzenie 2021
Udostępnij
- Może te święta tym bardziej pokazują nam, jak ważne jest, że rodzi się Chrystus, którego Izajasz nazywa Księciem Pokoju - mówił Metropolita Łódzki w Boże Narodzenie.
W Boże Narodzenie Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś celebrował Mszę Świętą w bazylice archikatedralnej. Podczas homilii podkreślał, że liturgia słowa stawia nam pytanie, czy narodziliśmy się z Boga w dzisiejszą noc? Każdy z nas jest dzieckiem narodzonym z Boga, a sam św. Jan zachęca nas, aby samemu to zauważyć. - Istotne jest, aby pomyśleć o tym w sposób konkretny, bo Pismo Święte mówi o tym w sposób konkretny. To, że człowiek rodzi się z Boga, to nie jest jakaś poezja, piękna alegoria, wydumana teoria, marzenie. To jest konkret - tłumaczył duszpasterz.
Metropolita Łódzki, aby przybliżyć wiernym tę istotę narodzin, wskazał na trzy ważne momenty. Pierwszym jest nowe życie, które pojawia się wraz z przyjęciem Słowa- pozwolenie Panu, aby przemówił. Jak podkreślał św. Piotr, Słowo to jest ono żywe, trwałe i na wieki. - To jest wydarzenie, spotkanie, dzięki któremu w nas zaczyna pojawiać się życie z Boga, rodzimy się z Boga. Jednak nie tylko czytamy tekst, ale poddajemy się Duchowi, który jest natchnieniem Pisma, autorem słowa. Ostatecznie to moc, miłość Ducha Świętego, a nie taki czy inny druk czyni nas dziećmi Boga - podkreślał Arcybiskup Ryś.
Drugim ważnym momentem jest narodzenie z Boga dzięki konkretnym doświadczeniom miłości. - Bóg z samego środka miłości zaprasza, mówiąc: możesz się narodzić z Boga także i ty, spróbuj wziąć tę miłość ode mnie i pokochać ją, spróbuj tę miłość komuś przekazać. Ci którzy kochają, rodzą się z Boga - powiedział duszpasterz.
Metropolita Łódzki na zakończenie powiedział o błogosławieństwie, które jest konkretną wskazówką w podzielonym świecie: błogosławieni, którzy wprowadzają pokój albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. - Może te święta tym bardziej pokazują nam, jak ważne jest, że rodzi się Chrystus, którego Izajasz nazywa Księciem Pokoju. Rodzi się Chrystus, który pokazany jest jako ten, z którym przychodzi pokój na ziemi ludziom dobrej woli - podsumował.
Przed błogosławieństwem Arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił wiernym archidiecezji łódzkiej i przebywającym na jej terenie dyspensy na 31 grudnia.
Udostępnij
Galeria zdjęć