Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 840
Zakończyły się Łódzkie Dni Dantego - Homo Viator

Spektakl „Krzesła” na podstawie Farsy tragicznej Eugène Ionesco, „Niechętny Dantemu” - spotkanie z  Bogusławem Kiercem, przedstawienie „Inferno” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, „Czyściec” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, a także  „Paradiso” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri oraz wernisaż wystawy „Grafika, malarstwo, rzeźba” to wydarzenia związane z zakończonymi dziś Dniami Dantego w Łodzi, które wpisują się w światowe obchody 700. Rocznicy śmierci Dante Alighieri (1265-1321), jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców literatury światowej. Jego monumentalny poemat „Boska komedia” jest jednym z najważniejszych utworów w historii twórczości europejskiej.

Łódzkie Dni Dantego – Homo Viator - odbywające się w dniach 2 - 7 listopada br. miały miejsce w Teatrze Logos działającym przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi, a ich organizatorem było Europejskie Centrum Kultury LOGOS.

Jak zauważa ks. Waldemar Sondka – Dni Dantego w Łodzi miały odbyć się w zupełnie innym kształcie – miał być festiwal Dantego  oraz sesja naukowa, ale trwająca pandemia wszystko pokrzyżowała. – tłumaczy łódzki duszpasterz środowisk twórczych. – Jednak pomimo trudności wraz z księdzem arcybiskupem podjęliśmy decyzję, że Dni Dantego w Łodzi odbędą się – może nieco skromniej, ale w naszym teatrze Logos. Jak powiada Kohelet – wszystko ma swój czas – także Dni Dantego mają swój czas w Łodzi. – dodaje.

Zwieńczeniem łódzkich obchodów 700. Rocznicy śmierci Dantego Alighieri była Msza Święta celebrowana dziś w kościele środowisk twórczych w Łodzi w intencji zmarłego twórcy  Boskiej Komedii przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia.

W homilii skierowanej do artystów i twórców kultury metropolita łódzki zauważył, że – to wszystko co robimy, jest odbiciem prawdziwego życia. Prawdziwe życie jest z Bogiem. Prawdziwe jest to, co ma wartość wieczną, prawdziwe jest to, co na nowo odnajdziemy w Bogu, kiedy wejdziemy do nieba za Chrystusem. To jest perspektywa wielkiej nadziej, którą otwiera nam list do Hebrajczyków i niewątpliwie otwiera nam Dante swoją Komedią. – zaznaczył abp Ryś.

- Chrystus wszedł do nieba przed nami – ale po co? – pytał kaznodzieja. – Jezus wszedł do nieba ofiarując własną Krew, by oczyścić nas z martwych uczynków, byśmy mogli służyć Bogu żywemu. My nie możemy wejść do tego nieba sami, bez Chrystusa, bo nasze czyny są martwe. Tu się pojawia pytanie – kiedy ludzkie czyny są martwe? Odpowiada św. Jan w swoim liście – kto nie miłuje trwa w śmierci. Martwe czyny to są te, które nie są dokonane z miłości. Te czyny, które są dokonane z miłości, to są czyny żywe. – podkreślił duchowny.

Na koniec homilii - nawiązując do Ewangelii - arcybiskup Grzegorz podkreślił, że żywym czynem jest czyn ubogiej wdowy, która podzieliła się z Bogiem wszystkim co posiadała – wrzucając do skarbony dwa pieniążki, natomiast martwym czynem jest zachowanie uczonych w piśmie, których postępowanie jest nieewangeliczne.

Po zakończeniu Eucharystii metropolita łódzki wygłosił wykład zatytułowany: Troska Dantego o Kościół.

Teatr LOGOS działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr LOGOS tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.

Galeria zdjęć