Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 983
Abp Ryś na 100 lecie WSD w Łodzi: los wiary w świecie zależy od tego jakie są seminaria i jacy wychodzą z nich ludzie!

- Jaki będzie los wiary w naszym świecie w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria, jaka w nich dokonuje się formacja, jacy wychodzą z nich ludzie, jacy są ci którzy ich formują i do czego ich formują. Dziś pada pytanie o los wiary – czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? – mówił metropolita łódzki.

Mija dokładnie 100 lat od powołania do istnienia - przez pierwszego biskupa łódzkiego – księdza biskupa Wincentego Tymienieckiego – Seminarium Duchownego w Łodzi. Mszą świętą celebrowaną w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczął się rok jubileuszowy któremu patronuje św. Stanisław Kostka – patron zarówno katedry jak i pierwszej łódzkiej uczelni wyższej.

Liturgię poprzedził wykład historyka Kościoła– ks. prof. dr hab. Mieczysława Różańskiego zatytułowany: Wybrane karty z historii Seminarium, w którym prelegent wskazał najważniejsze wydarzenia związane ze 100-letnią historią uczeni duchownej, której losy są wplecione w istnienie i funkcjonowanie Diecezji Łódzkiej.

Na dzisiejsze uroczystości – których gospodarzami było WSD w Łodzi - do serca Diecezji przyjechali alumni czterech Seminariów: Wyższego Seminarium Duchownego z Łowicza, Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów OFM Conv., Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.

W samo południe pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowano Eucharystię w którą włączyli się: ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek, a także byli rektorzy WSD w Łodzi: bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, ks. dr hab. Janusz Lewandowicz, ks. dr Jarosław Pater oraz duchowni - profesorowie, wykładowcy i absolwenci łódzkiego Seminarium.

- Nasze seminaryjne obchody wpisują się w jubileusz Diecezji. - mówił we wstępie do Eucharystii ks. dr Sławomir Sosonowski, rektor WSD w Łodzi. – Pierwszy biskup łódzki został mianowany 11 kwietnia 1921 roku, a sakrę przyjął 29 czerwca, a już 10 dni później mianował rektora Seminarium. Przed powstaniem Seminarium powstała już Kuria, Sąd biskupi – widzimy więc czas intensywny i dynamiczny i chyba możemy powiedzieć, że to właśnie był taki czas. Gromadzimy się na dziękczynieniu za 100 lat i za tamte początki, by zobaczyć z jakim dynamizmem rzeczy się działa. Dziękujemy za tę historię, w której chcemy rozpoznać działanie łaski – prowadzenie Boże i po to, by i dziś odkrywać nowy dynamizm i jakie procesy dzisiaj się zaczynają, ale i uznać, że wiele nie wiemy, bo nie musimy wiedzieć. Nie musimy wiedzieć jacy przyszli święci wśród nas są. – zauważył rektor WSD.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę zebranych na pytanie Jezusowe z dzisiejszej Ewangelii -  czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie? Odpowiedź na to pytanie w jakiejś mierze – z zachowaniem wszystkich proporcji - zależy od tego jaka wiara przeżywana jest dzisiaj w Seminarium, które świętuje swój jubileusz, i we wszystkich seminariach, które tu są obecne. Jaki będzie los wiary w naszym świecie w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria, jaka w nich dokonuje się formacja, jacy wychodzą z nich ludzie, jacy są ci którzy ich formują i do czego ich formują. Dziś pada pytanie o los wiary – czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? – powtórzył duchowny.

Łódzki pasterz zauważył, że Jezus zachęca nas do modlitwy nieustannej – jeśli nie będziemy się zawsze modlić, to Pan nie znajdzie w nas wiary, bo nikt z nas bez modlitwy nieustannej nie wytrwa konsekwentnie w postawie ewangelicznej wdowy. Wcześniej czy później porzucimy tę wdowę zarówno jako obraz nas samych, jak i obraz Kościoła, który nam jest zadany przez Pana Jezusa. Nie będzie nas przekonywał, nie będzie dla nas Ewangelią, bo w pierwszy momencie, kiedy przestaniemy się modlić, to poddamy się pseudo katechezie, która przyjdzie ze świata, albo z Kościoła, który został naznaczony myśleniem świata i pomyślimy, że ta wdowa z Ewangelii nie ma racji. Czy nasze Seminaria są szkołą modlitwy nieustannej? Czy macie takie poczucie, że wasze bycie księżmi i skuteczna ewangelizacja zależy od tego, czy będziecie ludźmi nieustannej modlitwy? Pasja,  żeby odkryć formę takiej modlitwy jest w was na pierwszym miejscu? Wszystko inne jest ważne! Ale bez modlitwy bezustannej nie znajdzie wiary ani na ziemi, ani w nas! – podkreślił duchowny.

- Wszyscy mamy ufność, że ten jubileusz może bardzo wiele otworzyć, i że otwiera nowy etap tej drogi, na której Pan spotyka się z ludźmi wiary, znajduje wiarę w ludziach – w nas i w tych, do których możemy tę wiarę jakoś przekazać, jakoś ich na tę wiarę otworzyć. To zależy od naszej modlitwy, i od tego czy wytrwamy w tej figurze Kościoła jaką nam dziś Jezus zadaje - bezsilnej wdowy. – zakończył.

Po Komunii Świętej odśpiewano dziękczynne Te Deum, a przed zakończeniem Mszy Świętej gratulacje z okazji jubileuszu przekazał w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego – Piotr Adamczyk  - wicemarszałek województwa.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

zobacz także: 100- lecie Wyższego Seminarium Duchownego | wywiad z ks. Sosnowskim

Galeria zdjęć