Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 962
Abp Ryś do młodych księży: jak nie macie tego poczucia, że idziecie, to pytajcie się mocno o waszą wiarę!
Udostępnij

W Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjno – Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi trwa trzydniowe spotkanie formacyjne kapłanów wyświeconych w latach 2011 – 2020. To nowa metoda formacji wypracowana w ramach stałej formacji kapłanów w Archidiecezji Łódzkiej.

Jak zauważa ks. dr Tomasz Falak– tak wiele się dzieje w ostatnim czasie - zarówno wśród nas kapłanów jak w całym Kościele oraz otaczającym nas świecie - że jest czymś niezbędnym spojrzeć na nowo na Chrystusa i odzyskać dzięki Niemu wzrok. Dzięki temu będziemy mogli widzieć siebie i świat Jego oczami. – podkreśla ojciec duchowny kapłanów Archidiecezji Łódzkiej.

W czasie trzydniowego skupienia duchowni wezmą udział w wykładach z zakresu teologii duchowości, będą wspólnie celebrować Eucharystię oraz liturgię godzin, a także będą uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnej rekreacji.

- Żeby lekarz mógł leczyć, sam musi się czegoś od innego lekarza nauczyć. W czasie stałej formacji kapłanów – po prostu się uczymy, ubogacamy się nawzajem, bo to jest wymiana dóbr nadprzyrodzonych no i takich ludzkich – zdolności, talentów i osiągnieć. – dodaje ks. Falak.

W pierwszym dniu trzydniowego skupienia – Mszy świętej połączonej z nieszporami przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki.

- Jak nie macie tego poczucia, że idziecie – że jesteście w jakiejś drodze, że się posuwacie do przodu – to pytajcie się mocno o waszą wiarę! Jak jesteście unieruchomieni, nie widzicie zmiany, nie widzicie postępu pamiętajcie – wiara widzi w tej mierze w jakiej się posuwa na przód! Idziesz naprzód to widzisz z Boga rzeczy, których nie zobaczysz kiedy stoisz. Nie zobaczysz ich, kiedy się nie odważysz posuwać do przodu, nie zobaczysz wielu wymiarów Pana Boga. Zobaczysz je wtedy, kiedy zaufasz i pójdziesz, a wówczas Bóg odsłoni przed tobą swoje kolejne wymiary. – tłumaczył w homilii metropolita łódzki.

- Jezus chce dać każdemu szansę. Nie zostawi cię w twojej ślepocie, w twojej żebraninie, w twoim unieruchomieniu jeśli zawołasz: Jezusie – Synu Dawida – ulituj się nade mną! Nie ma możliwość, że by ci Jezus nie dał drugiej szansy, by ci nie dał takiego uzdrowienia, które obejmie cię całego. Będziesz za nim szedł jak uczeń, będziesz wielbił Boga i będziesz na Bogu skoncentrowany i będziesz widział z całą ostrością, że o to chodzi w kapłaństwie! – zauważył kaznodzieja.

Po Eucharystii arcybiskup Grzegorz zjadł wspólnie ze swoimi księżmi kolację, a następnie wziął udział w braterskim spotkaniu, w czasie którego młodzi księża mieli okazję porozmawiać o życiu kapłańskim ze swoim biskupem.

Duchowni, którzy nie mogli uczestniczyć w zjeździe w pierwszym terminie 15-17 listopada, będą mogli to uczynić w drugim terminie w dniach 24-26 listopada br..

Udostępnij
Galeria zdjęć