Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1108
Abp Ryś podczas inauguracji roku akademickiego: studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość

- Franciszek i Pan Jezus się schodzą w tym przesłaniu, kiedy mówią – studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość. Studia uprawiane bez miłości, nie są studiami. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, kto nie kocha Prawdy, jeszcze jej nie poznał!– mówił do studentów łódzkich uczelni teologicznych arcybiskup Grzegorz Ryś.

Mszą świętą celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2021/2022 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki pasterz odwołując się do liturgii Słowa wskazał na to, że  - można by się pytać dlaczego Jezus na początek roku akademickiego mówi do nas o miłości? Być może chce nam powiedzieć, że niezależnie jak istotna jest w naszym życiu wiedza, nie jest jednak punktem dojścia. Wiedza jest istotna i w rozmowie, którą opisuje dzisiejsza ewangelia. Jezus odwołuje się do wiedzy, którą ma – koniec końców uczony w prawie – co jest napisane w prawie? Co ci mówi twoja wiedza? Ale punktem dojścia jest dwukrotnie wypowiedziane słowo – „to czyń”, „idź i czyń podobnie”. Jezus chce nam w tym pierwszym wykładzie, że sama wiedza jeszcze nie jest życiem, niezależnie od tego, jak ważne miejsce w naszym życiu mogą zajmować studia i uprawianie nauki!  – tłumaczył abp Ryś.

–  Franciszek i Pan Jezus się schodzą w tym przesłaniu kiedy mówią – studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość. Studia uprawiane bez miłości, nie są studiami. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, kto nie kocha Prawdy, jeszcze jej nie poznał! W życiu idzie o miłość. Owa lectio prima – jeśli chcecie żyć – bo tego dotyczyło pytanie – „co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?” – Jeśli chcecie żyć potrzebujecie miłości.  – zauważył arcybiskup.

Łódzki pasterz zauważył również, że - przeciwieństwem miłosierdzia, nie jest wyrządzenie krzywdy, czy jakaś zbrodnia, ale obojętność! Myślę, że trzeba to bardzo wyraźnie dziś powiedzieć – miłosierdzie wobec kogo? Przy tych wszystkich debatach, dyskusjach, które trwają wokół nas – przypowieść o miłosiernym samarytaninie jest bardzo mocnym głosem Jezusa. Dzisiaj wszyscy zanim się zdecydują pomóc, to pytają tysiąc razy, kto jest tym leżącym, jakiego jest wyznania, jakiej religii, jaką ma przeszłość, a kto za nim stoi, a jak za tym się kryje polityczna awantura – milion pytań, na które musimy znać odpowiedź zanim nas będzie stać, aby pomóc. Ta przypowieść jest radykalna – nie ma nic więcej ponad to, że był to człowiek pobity. Nawet jeśli nie mamy na ten moment możliwości działania, zadbajmy o swoje myślenie, byśmy nie nakładali na ewangelię kalek myślenia, które nie mają z nią wiele odczynienie. Mamy świadczyć miłosierdzie człowiekowi! – zakończył.

Po zakończeniu liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew Gaude Mater Polonia, po którym głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski.

Zaprezentowano także sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2020/2021, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.

Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany: „Dlaczego powstała diecezja łódzka” zaprezentował dr Sebastian Adamkiewicz - absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Galeria zdjęć