Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1086
Abp Ryś: my musimy się nauczyć widzieć ludzi, do których nas Pan posyła! – spotkanie SESA w Łodzi

W Wyższym Seminarium Duchownym zakończyło się ogólnopolskie spotkanie Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA). Jak informuje o. Krzysztof Czerwionka – było to jesienne spotkanie dyrektorów i odpowiedzialnych za lokalne Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja. Do dzisiaj na terenie Polski funkcjonowało 67 Szkół, a dziś zostały powołane do istnienia dwie nowe Szkoły, tym samym jest ich już 69. – podkreśla.

Spotkanie obfitowało w modlitwę, pracę w grupach oraz nauczanie – którego tematem były małe grupy, by oprócz dużych grup ewangelizacyjnych wsparciem były także mniejsze wspólnoty, w których odbywają się spotkania i formacja.

- Na dzisiejsze spotkanie do Łodzi przyjechało blisko 70 liderów – duchownych i świeckich – z całej Polski, ale również z Czech i Słowacji. – dodaje ks. Czerwiona – dyrektor biura krajowego SESA.

Na zakończenie ogólnopolskiego spotkania celebrowana była Eucharystia, której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Zwracając się do odpowiedzialnych za SESA zauważył, że – my musimy się nauczyć widzieć ludzi, do których nas Pan posyła, widzieć ich, jako tych, których On kocha i jako tych, których powołał. Niech nas ręka boska broni, byśmy dawali ludziom inne doświadczenie! Doświadczenie nie-miłości, nie-wybrania, nie-powołania! – podkreślił duchowny.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii łódzki pasterz wskazał na to, że - Pan Jezus nas uczy wyraźnie tego, co nazywamy ewangelizacją i pokazuje co jest mocne, co jest tym doświadczeniem, w środku którego człowiek się nawraca, a tym doświadczeniem jest Kerygmat! – zaznaczył.

- Róbmy wszystko, by w naszym Kościele było coraz większe zrozumienie dla tej prawdy, by była co raz większa przestrzeń dla Kerygmy. Róbmy wszystko w tym zakresie – zaczynając od siebie i pokazując innym z jaką rzeczywistością mamy do czynienia. – apelował kaznodzieja.

Szkoła Ewangelizacji Świętego Andrzeja, która powstała w Meksyku na początku lat 90-tych i jest obecna w wielu krajach świata, to wspólnoty, które formują nowych ewangelizatorów – zarówno świeckich jak i duchownych -  do ewangelizacji. W szkole wykorzystywany jest tzw. projekt pastoralny – tzn. 21 kursów – etapów – które przechodzi każdy z członków szkoły formując się duchowo od fundamentów wiary, po ewangelizatora – członka wspólnoty ewangelizacyjnej.

Galeria zdjęć