Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 798
Abp Ryś do uczniów na rozpoczęcie roku: byście nie tylko znali Prawdę, ale żebyście byli prawdziwi!

- Wchodzicie nie tylko w przestrzeń poznawania prawdy, ale życzę wam, byście weszli w przestrzeń dojrzewania i owocowania prawdy w was! Żeby to, co robicie faktycznie w szkole was zmieniało, i by czyniło was innymi ludźmi - byście byli prawdziwi. Byście nie tylko znali Prawdę, ale żebyście byli prawdziwi! Bardzo wam tego życzę! – mówił do uczniów arcybiskup Grzegorz Ryś.

Mszą Świętą w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim osiedlu Teofilów zainaugurowano nowy rok szkolny 2021/2022 w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi. Uroczystej liturgii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

Łódzki pasterz nawiązując do dzisiejszej – kolejnej już rocznicy wybuchu II Wojny Światowej powiedział między innymi – zawsze zaczynamy rok 1 września, wtedy, kiedy zaczęła się wojna. Niemcy, to jest cywilizacja starsza niż Polska. Jak to jest, że ludzie takiej wiedzy, kultury, sztuki wsiadają w samoloty i bombardują w Wieluniu: synagogę, szpital i kościół. Nie wojsko, nie linię frontu, ale szpital!- zauważył kaznodzieja.

 - Na jednym z portali informacyjnych jest dziś zamieszczona biografia Amona Gotha – komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. To był straszny człowiek. Nie wiem czy wiecie – on skończył szkołę katolicką. I to nie chodzi o to, że szkoła katolicka tak, go wychowała, chodzi o to, że go nie wychowała, że cała ta Prawda nie zaowocowała i nie rosła z nim. – podkreślił metropolita łódzki.

Zwracając się do nauczycieli łódzki pasterz powiedział - to, że uczycie swoich uczniów świadczy o waszych kompetencjach, ale jeśli się za nich modlicie, to świadczy o waszej miłości do nich. To mówi św. Paweł – że nie potrafi się nie modlić za swoich uczniów, bo ich kocha, bo ich nosi w pamięci, bo jest nimi zachwycony, ale dlatego modli się za nich nieustannie, dziękując Bogu. Możemy kogoś uczyć – bo dobrze wykonujemy swój zawód, ale jeśli się modlimy, to znaczy, że ich kochamy. – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu liturgii absolwent Zespołu Szkół Katolickich - Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka w imieniu Andrzeja Dudy -Prezydenta RP i swoim wręczył odznaczenia państwowe twórcom szkoły. Ks. Tadeusz Bednarek – założyciel i pierwszy dyrektor szkoły – został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi za działalność społeczną i duszpasterską. Czesława Dresler i Teresa Lesiak – emerytowane dyrektor KLO otrzymały oznaczenia Rzecznika Praw Dziecka – przyjmijcie odznakę na której jest Janusz Korczak z napisem „infantis dignitatis defensoris” – „obrońca dziecka” – wy byłyście, jesteście i będziecie rzecznikami praw dziecka. Ja jestem tym urzędowym, a każda z was, każdym krokiem w tej szkole była rzecznikiem nas – dzieci. - mówił Mikołaj Pawlak.

Dziękując za otrzymane odznaczenie emerytowany założyciel i pierwszy dyrektor łódzkiego KLO ks. Bednarek wspominał początki – powstającej dokładnie 30 lat temu - szkoły i zaapelował do uczniów i nauczycieli, by pielęgnowali dalej dziedzictwo i tradycję szkoły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi jest pierwszą szkołą katolicką prowadzoną przez Archidiecezję Łódzką. Istnieje od 16 marca 1991 r, a została powołana do istnienia przez ks. abp Władysława Ziółka. Założycielem i  pierwszym  dyrektorem łódzkiego katolika był ks. prał. Tadeusz Bednarek.

Galeria zdjęć