Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 796
Dziękczynienie za 5 lat domu dla uzależnionych w Łasku Kolumnie

W Łasku Kolumnie od 5 lat działa – prowadzony przez Fundację Magnificat – Dom Magnificat, w którym swoje schronienie i niezbędną pomoc otrzymują osoby uzależnione od środków psychoaktywnych.

- W domu Magnificat przebywają na leczeniu – terapii – osoby będące uzależnione od substancji psychoaktywnych, którym staramy się pomóc opierając się na trzech filarach: terapii indywidualnej i grupowej, pracy – ergoterapii oraz modlitwie – życiu we wspólnocie i spojrzeniu na człowieka od strony duchowej. – tłumaczy Dagmara Pomirska-Diug – prezes fundacji.

- Nasze dzieło – jakim jest Dom Magnifikat – od samego początku jest związane z  Archidiecezją Łódzką. – tłumaczy ks. Andrzej Michalak. – Ci,  którzy przed laty tworzyli to dzieło prosili o błogosławieństwo księdza arcybiskupa i do dzisiaj – obecnie ksiądz arcybiskup Grzegorz – jest honorowym patronem tego domu. Misją tego domu to nie tylko terapia i leczenie uzależnień, ale również prowadzenie duchowe. Ludzie, którzy tutaj przebywają potrzebują nie tylko tego, by odnaleźć na nowo trzeźwe życie, ale także potrzebują odnaleźć na nowo Pana Boga w swoim życiu. Dla wielu jest to taki czas, kiedy mogą odnaleźć na nowo relację z Panem Bogiem. – podkreśla duszpasterz domu.

Jak informuje prezes fundacji - przez ostatnie pięć lat przez nasz dom przeszło blisko 300 osób. Jedni byli u nas krótko, inni nieco dłużej. – tłumaczy . – Przez ten cały czas przebywało tu więcej mężczyzn niż kobiet, gdyż było to miejsce do którego przyjmowaliśmy tylko mężczyzn, ale od stycznia tego roku przyjmujemy także panie. – dodaje prezes fundacji.

Z okazji 5. rocznicy powstania Domu Magnificat miała miejsce Msza Święta, która była dziękczynieniem złożonym Bogu za dobro, którego od tylu lat mogą doświadczać ci, którzy zmagają się ze swoimi uzależnieniami. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył metropolita łódzki, który wygłosił Słowo Boże oraz udzielił sakramentu bierzmowania jednemu z mieszkańców domu oraz I Komunii Świętej.

Zwracając się do zebranych abp Grzegorz Ryś powiedział między innymi – polecam to miejsce dla dwu powodów. Pierwszym jest ten, że tutaj innym pomagają ludzie, którzy tego nie traktują wyłącznie jako swój zawód – bo wtedy jest grosz podzielony na pół tu praca, a tu moje życie osobiste, prywatne. Mam takie przekonanie – że ci, którzy tutaj posługują są tutaj na całość. Drugim powodem dla którego polecam Magnificat jest taki – że ci którzy tutaj przychodzą ,by uzyskać pomoc uczą się, że nie wystarczą półśrodki – nie wystarczy pół terapii – nie wystarczy robić jej połową siebie. To wymaga czasu, wytrwałości i cierpliwości, ale by efekt był trwały musi obejmować całego człowieka, a nie jakiś tam fragmencik. Coś zaleczone na skórze - na powierzchni - a pod spodem jest problem. Cechą tego miejsca jest to, że tu wszyscy mają czas, i że ten czas musi pracować, aż przynosi końcowy efekt.- podkreślił kaznodzieja.

Dom Magnificat położony jest w lesie, a na jego terenie znajdują się mieszkania dla członków wspólnoty, kaplica, jadalnia kuchnia, siłownia, sala wypoczynkowa, a także niewielkie gospodarstwo. Do domu można zgłaszać się kontaktując się z prowadzącymi dom pod tel. 570 893 268 lub mailowo: [email protected] . Więcej informacji na temat Domu Magnifikat można znaleźć na stronie internetowej: www.fundacjamagnificat.pl/dom-magnificat/ ora funpage: www.facebook.com/DomMagnificat

Galeria zdjęć