Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2076
Abp Ryś w 15. rocznicę Święceń Kapłańskich: jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je nam uporządkować?
Udostępnij

10 czerwca 2006 roku w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi z rąk księdza arcybiskupa Władysława Ziółka – ówczesnego metropolity łódzkiego - Święcenia Kapłańskie otrzymało 9 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Dziś - w 15. rocznicę święceń – w kaplicy duszpasterstwa akademickiego „PIĄTKA” Mszę Świętą dziękczynną za dar kapłaństwa wraz z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem koncelebrowali dostojni księża jubilaci.

Metropolita łódzki zwracając się do księży jubilatów odniósł się do dzisiejszej liturgii Słowa Bożego, w której wskazał na to, że - Bóg się w nas wpatruje i między nami, a Nim nie ma zasłony, i wtedy my możemy być dla Niego zwierciadłem, w którym się On odbija. Twarz Boga, która się w nas odbija, to jest konkretnie twarz Jezusa Chrystusa naszego Pana,  który jest miłosierny. To czytanie mówi nam o ważnym sposobie przeżywania naszego kapłaństwa i 15 lat to jest wystarczająco dużo, by to odkryć. Jeśli nie stwarzamy Jezusowi takiej przestrzeni czasowej, by się mógł w nas przeglądać, by się mógł w nas odbić - właśnie On, który jest Miłosierdziem, to tak naprawdę nie za bardzo mamy z czym wyjść do ludzi. Jeśli mamy być wewnątrz tego Jezusowego działania, to liczy się w tym jacy jesteśmy, i jacy się stajemy przez to, że się wystawiamy na to spotkanie z Jezusem tak, by się on mógł się w nas odbić! To nie jest tylko pytanie o to jak odprawiamy, ale to jest pytanie o to: ile mamy czasu na pobycie z Jezusem na adoracji? To znaczy - jesteś przed tą Hostią tak długo, aż zaczniesz się do niej upodabniać. – podkreślił duchowny.

- To, że sprawujemy Eucharystię, to jest nasza czynność centralna. W zapisie Mateuszowym słyszymy, że droga na Eucharystię, to jest droga ku sędziemu. Właściwe jest, że gdy udajemy się na Eucharystię, to poddajemy się osądowi przez Sędziego, którym jest Pan. Jeśli Eucharystia nie potrafi mnie w sposób właściwy osądzić, to już nic innego nie potrafi. Jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je uporządkować? Na pewno nie zalecenia, zakazy czy sankcje  biskupa! – zauważył duchowny

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział również księża, którzy wraz jubilatami wspólnie rozpoczynali drogę seminaryjną.

Swój jubileusz15-lecia Święceń obchodzą:

  • Ks. Jarosław Adamiak – wicerektor Kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim
  • Ks. Łukasz Burchard – kapelan arcybiskupa metropolity łódzkiego i wykładowca w WSD w Łodzi
  • Ks. Marek Kołosowski – posługujący w Kanadzie
  • Ks. Tomasz Mackiewicz – wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łasku – Kolumnie
  • Ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
  • Ks. Patryk Nowak – wikariusz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Łodzi
  • Ks. Piotr Stępień COr – wikariusz filipińskiej parafii pw. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim
  • Ks. Albin Żaba – wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi
Udostępnij
Galeria zdjęć