Abp Ryś: jak pytać katechetów : czy są wierzący?

- Jak pytać katechetów czy są wierzący? Katechetów należy pytać jak postępują metodycznie, czy znają nowe programy, ale o wiarę? Ile jest takich przestrzeni w Kościele, że zakładamy wiarę a potem się okazuje, że to, co budujemy jest budowane na jakimś powietrzu, na jakimś piasku. Okazuje się, że tego, co jest fundamentalne zaczyna brakować. – mówił abp Ryś.

Dziś po południu w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi celebrowana była Msza Święta na zakończenie roku katechetycznego 2020/2021. W Eucharystii, której przewodniczył abp Grzegorz Ryś uczestniczyli katecheci z Archidiecezji Łódzkiej, którzy dziękowali Bogu za zakończony rok szkolny.

W słowach wprowadzenia ks. Marcin Wojtasik – przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej - podziękował wszystkim katechetom za ich obecność, wspólną modlitwę i pierwsze – po pandemii – spotkanie.

Nawiązując do Liturgii Słowa – metropolita łódzki zauważył, że - Słowo Boże dziś pokazuje nam wiarę jako spotkanie z Bogiem., który chce zostać przez nas przyjęty. Pan Bóg przychodzi do naszego domu, przychodzi, chce być przyjęty i liczy na spotkanie. To spotkanie ma być - z jego punktu widzenia -  rzeczywistą przyjaźnią! – tłumaczył metropolita łódzki.

Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że -  może jest tak, że w ciągu całego tego roku pracy i w tym kieracie, nie macie czasu na spotkania z Nim! Czyli na to, co jest takim aktualnym, świeżym doświadczeniem wiary. Wszyscy tak o sobie myślimy, zakładamy, że wszyscy jesteśmy wierzący, ale o takie spotkanie z Bogiem, jakiego doświadczył Abraham – bardzo często nam trudno. A to spotkanie jest uzdrawiające.- podkreślił.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki podziękował wszystkim katechetom zarówno świeckim jak i duchownym za rok wytężonej pracy – innej niż zwykle, gdyż bardziej w rzeczywistości wirtualnej niż realnej oraz zaprosił do współpracy w dziele przygotowania wrześniowego i wielkopostnego dzieła ewangelizacyjnego dla młodych.