Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3240
Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje. Jest w ziemi, którą Pan Bóg mu dał, ale nie buduje domu, za to w każdym z tych miejsc – gdzie się zatrzymał choć na chwilę - buduje ołtarz! To znaczy, że ta ziemia ostatecznie należy do Boga i to, co ma najważniejszego do zrobienia to wielbić Boga! Każdy z nas ma to czytać do siebie. Gdziekolwiek dochodzimy w tej drodze razem z Kościołem - nie buduj domu, zbuduj ołtarz! To są właściwe priorytety! – mówił abp Grzegorz Ryś.

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki dziś w południe celebrowana była Eucharystia posłania, na którą zostali zaproszeni duchowni Archidiecezji Łódzkiej, którzy w tym roku będą mieli zmianę swoich miejsc posługiwania. Liturgii przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, a współkoncelebransami byli ksiądz biskup Ireneusz Pękalski oraz księdza biskup Marek Marczak.

W homilii łódzki pasterz odwołał się do historii Abrama z dzisiejszego pierwszego czytania Liturgii Słowa - musimy czytać tę historię Abrama w odniesieniu do siebie o tyle, o ile mamy ochotę w którymś momencie zaprzestać tej wędrówki tylko zapuścić korzenie na twardo, zatrzymać się w miejscu, które nam się spodobało, i zadomowić się tak dalece, że stąd się nie ruszę. Takie może być postępowanie całego Kościoła. Przyzwyczailiśmy się  do rozmaitych schematów myślenia, działania, do struktur, zasad tradycji, a kiedy Pan mówi wyjdź – budzi się w nas bardzo łatwo opór – bo tu, gdzie jesteśmy, czujemy się dobrze, jest to miejsce rodzinne – to jest dom ojca. – tłumaczył kaznodzieja.

- Staje przed nami Kościół, który mówi: nowa ewangelizacja, nowy język, nowe metody, nowy zapał, nowe sposoby, a my mówimy – jak ci, których wspomina Jezus - degustatorzy wina – stare jest lepsze! Pan mówi tak, jak mówi do Abrama – w tym miejscu w którym jesteś pozostaniesz bezpłodny! Chcesz mieć dzieci? Chcesz być wielkim narodem? Wyjdź! Bo w tym miejscu, gdzie się zakorzeniłeś – zapuściłeś korzenie, okopałeś się – nie owocujesz i nie będziesz owocował!  - podkreślił hierarcha.

Kończąc arcybiskup Grzegorz powiedział - sytuacja Abrama dotyczy Kościoła w całości – nas wszystkich i was, którzy dzisiaj otrzymacie nowe posłanie w nowe miejsce. Każdy z was może powiedzieć, że do starego się już przyzwyczaił, nauczył się funkcjonować, zna ludzi, ale może też jest tak, że macie prawo usłyszeć od Pana Boga: tu już nie będziesz miał dzieci, ale w tym nowym miejscu, do którego cię posyłam, tam się okażesz ojcem wielkiego narodu. Za każdym posłaniem idzie Boża obietnica i Boże błogosławieństwo, a nie papier podpisany przez biskupa i kanclerza. Jak nie mamy tej wiary, to trzeba się rozwiązać, bo wtedy jesteśmy jak każda inna instytucją. – zakończył.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego.

zobacz także: Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

Galeria zdjęć