Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 361
Abp Grzegorz Ryś: W rozmowie z Jezusem najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: kim On jest?

O najważniejszym pytaniu w chrześcijaństwie i autorytecie Pana Boga mówił metropolita łódzki podczas porannej Eucharystii.

4 czerwca ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś celebrował Mszę Świętą w kaplicy domu biskupiego. Podczas homilii mówił o dotychczasowym przepytywaniu Jezusa w Świątyni. Jak zauważył metropolita łódzki, na każde zadane pytanie Jezus udziela odpowiedzi. Jednak poza tymi odpowiedziami istotne jest, aby wiedzieć, kto jest tym odpowiadającym, kim jest Jezus i z jakim autorytetem odpowiada.

- W ten sposób Jezus pokazuje swoim rozmówcom, że to nie może być tak, że sobie porozmawiali. Teraz jest pytanie, co te uzyskane odpowiedzi z nimi zrobią tym bardziej że za każdą z tych odpowiedzi kryje się autorytet Boga. Od każdej szczegółowej odpowiedzi jaką uzyskujemy w rozmowie z Jezusem ważniejsza jest odpowiedź na pytanie: kim On jest? To jest najważniejsze pytanie w chrześcijaństwie - tłumaczył duszpasterz

W dzisiejszej Liturgii Słowa otrzymujemy dwie odpowiedzi na to pytanie. Pierwsza z nich to, że jest Bogiem, a druga, że jest ukrzyżowany. Ksiądz arcybiskup podał przykład Michała Giedroycia, który otwiera nas na ten wymiar. Jest on jednym z niewielu świętych, do których Jezus mówił z krzyża. Jego duchowość była pasyjna.

- W tej syntezie widać jak słowo od Pana jest zobowiązujące. Z jednej strony jest to słowo, które przychodzi od Boga, ale z drugiej strony od kogoś, kto jest ukrzyżowany z miłości. Ten autorytet Jezusa w rozmowie z nami jest niesłychany. Wynika zarówno z tego kim jest, jak i tego kim się dla nas stał na krzyżu - zakończył metropolita łódzki