Abp Ryś w uroczystość Trójcy Świętej: nie do końca wiadomo jak to można zrozumieć, że 1=3, albo że 3=1!

- Prawda o Trójcy Świętej jest ścisłą tajemnicą wiary! Nie do końca wiadomo jak to można zrozumieć że 1=3, albo że 3=1. Są ludzie, którzy mówią, że sama wiara w  Boga jest dużym wyzwaniem, a co dopiero łamanie sobie głowy nad taką tajemnicą Jednego w trzech Osobach! – mówił abp Grzegorz Ryś.

W Uroczystość Trójcy Świętej porannej Mszy Świętej celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzki przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii odnosząc się do Słowa Bożego łódzki pasterz powiedział - prawda o Trójcy Świętej nie jest jakąś prawdą peryferyjną, z którą można sobie poradzić, ale jest ona wpisana w sam środek misji Kościoła. Udzielajcie Chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego! Jezus zleca nam zadanie w świecie i tak jak je opisuje – a my nie potrafimy tego zadania wykonać ,jeśli jesteśmy zamknięci na tę prawdę o Bogu w Trójcy. – podkreślił hierarcha.

Arcybiskup łódzki zwrócił uwagę, że - zdaniem Kościoła jest czynić uczniów - czyli zapraszać ludzi do bycia uczniami Boga. W tym byciu uczniem Boga, jest element zdobywania wiedzy – ucząc ich zachowywać wszystko, co wam przykazałem. Czynimy uczniów także przez to, że uczymy, ale jest jeszcze coś wcześniejszego – chrzcząc ich w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Zanim zacznie się przekazywać wiedzę – w sensie zanim zacznie się uczyć - należy człowieka otworzyć na relację z Bogiem, i to relację, która jest opisana jako zanurzenie w Bogu.– dodał kaznodzieja.

Kończąc homilię duchowny powiedział -w świetle tej Tajemnicy widzimy, że Kościół nie ma nic innego do roboty, jak najpierw sam doświadczać w sobie bycia wspólnotą – jednością w różnorodności, w wielości – a potem do tej wspólnoty zapraszać. A jeśli Kościół nie jest wspólnotą, to nie istnieje! Różni ludzie zastanawiają się nad tym, czy budowanie wspólnot w Kościele jest potrzebne czy nie. Nie ma tych wspólnot, to nie ma doświadczenia Kościoła, który jest budowany na Trójcy Świętej. – zakończył.