Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 561
Abp Ryś: Jezus posyła nas grzeszników do misji słowa i świadectwa | Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Udostępnij

16 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś celebrował Mszę Świętą w kaplicy domu biskupiego. Tego dnia również rozpoczęto polskie obchody Tygodnia Laudato si’. 

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Jezusa obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Wydarzenie to jest pamiątką powrotu Jezusa do nieba, który przyszedł na ziemię, aby nas zbawić. Jednocześnie w tę niedzielę inaugurujemy tydzień poświęcony encyklice Laudato si’, którą papież Franciszek ogłosił 6 lat temu. Obchody Tygodnia Laudato Si’ są zwieńczeniem Roku Jubileuszowego Laudato si’ organizowanego przez wiernych na całym świecie z inicjatywy watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Celem Tygodnia Laudato si’ jest uwrażliwienie katolików na całym świecie na “wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz wskazanie Kościołowi konkretnych sposobów na wcielanie w życie przesłania encykliki – zaczynając od własnej parafii. Wzywa wszystkich wierzących do ochrony środowiska.

Podczas homilii metropolita łódzki mówił, że dzisiejsza liturgia słowa pokazuje wniebowstąpienie Pana Jezusa jako przekazanie ludziom misji, jest to początek posłannictwa uczniów.

- Dobrze jest zobaczyć, że posyłając uczniów, Pan Jezusa posyła im i nam wielką miłość i zaufanie. Miara tej miłości i zaufania jest skupiona w słowie „jedenastu”. To jest bardzo bolesne słowo. Oczywiście powinno być dwunastu. Jedenastu oddaje dramat, jaki wydarzył się w gronie uczniów. Jedenastu mówi o Judaszu, który nie tylko zdradził Jezusa, ale potem nie uniósł własnego grzechu. Nie potrafił ze swoim grzech przyjść do Jezusa i popełnił samobójstwo - tłumaczył duszpasterz

Ksiądz arcybiskup mówił, że Jezus posyłając nas, okazuje nam wielkie zaufanie i miłość, ponieważ mamy zatwardziałe serca.

- Jest dość powiedziane, byśmy zobaczyli siebie w takim konkretnym obrazie własnych grzechów i ze zdumieniem usłyszeli, że on nas takich posyła. Posyłając nas takich, okazuje nam wielkie zaufanie i miłość. Mówiąc nam, że właśnie takich słabych, grzesznych i poranionych,  którzy nie zdali egzaminu potrzebuje. Takim nam zwierza losy swojej misji w świecie. To jest bardzo piękne, to zaufanie Jezusa do grzesznika - powiedział metropolita łódzki

Ponadto ksiądz arcybiskup podkreślał, że pełne wybaczenie jest wtedy, gdy temu, kto nas zawiódł, zdradził, okazujemy zaufanie i zapraszamy do współdziałania. Dlatego istotne jest, abyśmy nie traktowali misji zleconej nam przez Jezusa jako ciężaru, ale zauważyli w niej wielką ufność i miłość.

Następnie metropolita łódzki zauważył, że dzisiejsza niedziela rozpoczynająca Tydzień Laudato si’, każe zwrócić nam szczególną uwagę na wszelkie stworzenie.

- W tym słowie jest wezwanie do nawrócenia ekologicznego. Co oznacza nawrócenie ekologiczne? Jakość mojego spotkania z Jezusem widać w moim odniesieniu do całego stworzenia. W tym sensie Ewangelia dotyka całego stworzenia. Człowiek, który się nawraca, porządkuje swoją relację nie tylko do Boga i do ludzi, ale do całego stworzenia - dodał ksiądz arcybiskup

Podsumowując, duszpasterz powiedział, żeby w ekologii chrześcijańskiej widzieć przestrzeń do własnego nawrócenia, które przejawia się we wdzięczności, poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za stworzony świat.

Na zakończenie Eucharystii odmówiono modlitwę przygotowaną przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Udostępnij