Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1340
Abp Ryś do przyszłych prezbiterów: jako kapłani musicie mieć realną - rzeczywistą - relację z Maryją!
Udostępnij

- Macie być wdzięczni Kościołowi, który jest waszą Matką i urodził was do wiary, a w tej wierze urodził was do wszystkiego, co dostajecie ze święceniami włącznie. Nie mówię już o tym, że będziecie żyć z tego Kościoła przez całe życie, że będziecie żyć z jałmużny Kościoła, z ofiar ludzi wierzących. Ta relacja, to jest relacja dłużnika - nie spłacicie tego długu! To jest relacja wobec Matki. Matce się nie stawia przed oczy swoich zasług. Masz ciągle przed oczami to, co Matka ci dała. I ciągle nosisz w sobie zobowiązanie! – mówił abp Ryś.

W Domu Rekolekcyjnym Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa od wczoraj trwają rekolekcje dla diakonów przygotowujących się do przyjęcie święceń kapłańskich. Rekolekcjom przewodniczy o. Jacek Szymczak – dominikanin z Łodzi.

W drugim dniu rekolekcji, diakonów odwiedził metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię skierowaną do przyszłych łódzkich prezbiterów.

- Ważne jest, by odkryć, że Jan zanim weźmie odpowiedzialność za Kościół, musi przeżyć w sobie to, że jest synem Maryi. To jest twoja Matka. To jest syn twój – mówi Jezus w Ewangelii. – tłumaczył w homilii metropolita łódzki.

- Bardzo wam tego życzę, byście się odnaleźli w tej relacji w czasie tych rekolekcji i to w podwójnym wymiarze: i wobec Maryi – wobec Jej samej. To jest ważny rys duchowości kapłańskiej. Realna -  rzeczywista - relacja z Maryją! Ale byście też odnaleźli się w relacji, której Ona jest syntezą: tzn. w relacji do Kościoła, który dla was jest Matką. Odkryjcie to - zanim wejdziecie w święcenia kapłańskie - że jesteście dziećmi Kościoła. To dobrze zrobi Kościołowi, kiedy już Mu będziecie służyć. – zauważył duchowny.

- Kulturalnie wychowany syn nie chodzi mamie po głowie – nie mówiąc, że nie skacze mamie po głowie, bo wie, że ma dług do spłacenia. Uświadomić sobie, że jestem dzieckiem Kościoła, to oznacza uświadomić sobie na progu kapłaństwa, że jestem dłużnikiem Kościoła. Im bardziej sobie to uświadomicie, tym szczęśliwszy będzie Kościół. Kościół będzie stosunkowo mało szczęśliwy, jeśli dostanie sześciu nowych księży, którzy będą mieli poczucie, że strasznie obdarowują Kościół tym, co mają mu do zaoferowania, i że to Wam należy się wdzięczność od Kościoła. – tłumaczył hierarcha.

Po zakończeniu Eucharystii - w ogrodzie domu rekolekcyjnego – ksiądz arcybiskup spotkał się osobiście z każdym z kandydatów do Święceń Kapłańskich, którzy przedstawili mu swoje prośby o święcenia.

Święcenia Kapłańskie odbędą się w najbliższą sobotę 29maja br. o godz. 10:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Udostępnij
Galeria zdjęć