Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 759
Abp Ryś do przyszłych Diakonów: czy my się poddajemy działaniu Ducha Św.?

„Odnajdźcie się w tym, że jesteście własnością Ducha Św., który was potrzebuje i uzdalnia do tego, abyście się Jemu działaniu poddali”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś do przyszłych Diakonów Kościoła łódzkiego.

Już w najbliższą sobotę 22 maja br. ośmiu alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, otrzyma z Bazylice Archikatedralnej z rąk księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia Święcenia Diakonatu.

W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla kleryków przed przyjęciem Święceń Diakonatu. Rekolekcje dla ośmiu kleryków głosi ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi – ks. Piotr Mieloszyński.

Dziś kandydatów do diakonatu odwiedził Metropolita Łódzki – Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, który celebrował dla nich Mszę świętą, wygłosił homilię, a następnie z każdym z kandydatów spotkał się osobiście na prywatnej rozmowie.

W swoich rozważaniach do Słowa Bożego duchowny przestrzegał przyszłych Diakonów, aby się nie poczuli właścicielami Ducha Św., którego otrzymają przez święcenia. „Odnajdźcie się w tym, że jesteście własnością Ducha Św., który was potrzebuje i uzdalnia do tego, abyście się Jemu działaniu poddali”- mówił Abp Ryś.

Dalej kaznodzieja podkreślał, że wszyscy mamy Ducha Św. „Pytanie brzmi: czy Duch Św. ma nas? To jest istotne. Czy my się poddajemy Duchowi Św., którego otrzymaliśmy? Apostołowie natychmiast poddali się Jego działaniu.”

„Duch w nas jest sprawcą relacji z Bogiem, która jest relacją dziecięcą w stosunku do Ojca. To też relacja powierzenia siebie Ojcu, który mnie kocha i poczucia się bezpiecznie w Jego rękach”- mówił Metropolita Łódzki.

Rekolekcje przed diakonatem trwają 5 dni. Jest to - dla kandydatów do święceń - wyjątkowy czas skupienia, refleksji i modlitwy oraz utwierdzenia się w decyzji podjętej na całe życie. Po zakończeniu rekolekcji alumni powrócą do łódzkiego seminarium, by w najbliższą sobotę 22 maja o godz. 10:00 w łódzkiej Katedrze przyjąć z rąk Metropolity Łódzkiego święcenia Diakonatu.

Galeria zdjęć