Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 480
Abp Ryś do maturzystów: od deklaracji przejdź do czynu! Miłuj w prawdzie, i bądź z prawdy!

Na dwa dni przed rozpoczęciem tegorocznych egzaminów dojrzałości w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki arcybiskup Grzegorz Ryś modlił się w intencji wszystkich maturzystów.

 O dojrzałości w wierze i trwałych decyzjach życiowych mówił  dziś do maturzystów arcybiskup Grzegorz Ryś. –To jest myśl którą dedykuję maturzystom: być dojrzałym w wierze, to znaczy wejść w Kościół w taki sposób, że zaczynasz Go współtworzyć. To nie chodzi o to, by chodzić do Kościoła, tworzyć w Kościół to jest co innego!. To wejście Pawła do Kościoła, to jest egzamin dojrzałości z obu stron. Dlaczego? Bo wszyscy w Jerozolimie wiedzą kim jest Szaweł. – podkreślił arcybiskup.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że – znać prawdę znaczy o wiele więcej niż tylko się nauczyć czegoś na egzamin - nauczyć się przedmiotu. Nie chodzi tylko o to, by się nauczyć, ale by doświadczyć tego, co ta prawda z nami czyni - w jaki sposób nas zmienia. Nie poznałem prawdy w sposób dojrzały, jeśli pozostaje ona tylko na poziomie deklaracji dzieci. Od deklaracji przejdź do czynu! Miłuj w prawdzie, i bądź z prawdy! Poznana prawda mnie znamienia, i staję się kimś innym. Czy po tych latach nauki mogę powiedzieć, że stałem się innym człowiekiem, czy tylko więcej umiem? – pytał hierarcha.

- Synonimem słowa dojrzałość jest słowo trwać! – zauważył arcybiskup Grzegorz. – Potrzebna jest decyzja, do której ty i inni mogą się odwołać, by to nie było tylko chwilowe, by to nie było tylko na moment. To jest twoja postawa. Przeciwieństwem tego trwania jest nie tylko jakieś działanie krótkofalowe, ale również rezygnacja – bo jest trudno,  bo się pojawiły przeszkody, bo oberwę, bo… Trwaj! Wtedy jesteś dojrzały|! Nie odwołuj swojej decyzji, bo wyszło inaczej niż myślałeś. – tłumaczył duchowny.

Po Eucharystii studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” rozdawali tzw. startupy w których maturzyści znajdą wszelkie potrzebne informacje nt duszpasterstwa studenckiego działającego przy katedrze św. Stanisława Kostki.

Dzisiejsza Eucharystia za tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, to nowa łódzka tradycja, która obok poświątecznej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę  ma zgromadzić młodych, którzy w przededniu matury oddadzą swoje egzaminy i wybór drogi życiowej w Boże ręce.

Galeria zdjęć